Tunel pod torami na Czechosłowackiej już otwarty

i

Autor: Maciej Melcer/Radio ESKA Tunel pod torami na Czechosłowackiej już otwarty

Tunel pod torami na Czechosłowackiej już otwarty. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA]

2016-12-30 17:44

Zgodnie z zapowiedziami w piątek, 30 grudnia otwarto dla ruchu tunel pod torami kolejowymi na ul. Czechosłowackiej. Mieszkańcy Dębca na tę inwestycję czekali... 40 lat. 

O tym, że tunel pod torami kolejowymi na Czechosłowackiej jest bardzo potrzebny, mówiło się już na początku lat 70. Od tego czasu na ruch na poznańskich ulic zdecydowanie wzrósł, a  na samym Dębcu przybyło mieszkańców.

- Mieszkańcy mówią, że czekali na ten tunel 40 lat. Samochody często stały tutaj w korku i ta uciążliwość powodowała paraliż w zasadzie w całej dzielnicy. To była bardzo wyczekiwana inwestycja – mówił podczas uroczystego otwarcia tunelu Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Wielu mieszkańców przyszło w piątek, aby osobiście zobaczyć, że rzeczywiście tunel jest otwarty i można już z niego korzystać. Z tunelu mogą korzystać nie tylko kierowcy, ale również piesi i rowerzyści. 

Sama inwestycja z powodu problemów z pierwszym wykonawcą trwała dwa lata. W jej ramach nie tylko zbudowano tunel, ale też przebudowano cały odcinek ul. Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Modrzewiową do skrzyżowania z ul. Łozową. 

Wykonawca prac - firma Strabag - m.in. zmienił konstrukcję jezdni, wykonał "cichą nawierzchnię" bitumiczną, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, miejsca postojowe oraz sygnalizację świetlną. Poza tym przebudowano skrzyżowania z ul. Świerkową i Modrzewiową oraz Łozową, wykonano nasadzenia zieleni na terenie całej przebudowywanej ulicy, wymieniono świetlenie uliczne.

Inwestycję zrealizowały wspólnie miasto Poznań oraz spółka PKP PLK. Z budżetu miasta przeznaczono na ten cel 78 mln zł. 

W marcu na położonym obok wiaduktu zmodernizowanym przystanku Poznań Dębiec podróżni będą mogli skorzystać z wind. Ułatwią one komunikację miedzy tunelem a peronami, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności.

Na poprawę ruchu w tym rejonie wpływ powinny mieć również prace nie objęte podstawowym projektem przebudowy, a wykonane na wniosek mieszkańców i rady osiedla: buspas w ul. Opolskiej i dwa przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach ul. Jesionowej
z  Bohaterów Westerplatte oraz ul. 28 Czerwca 1956 ze św. Szczepana.

Na miejscu był reporter Radia ESKA Maciej Melcer, który zrobił zdjęcia gotowej inwestycji. Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do poniższej galerii: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki