Wybory 2019

Autor: ESKA INFO

Wielka porażka PiS w Poznaniu! Koalicja Obywatelska bierze połowę mandatów! [OFICJALNE WYNIKI]

2019-10-14 14:04

Wybory parlamentarne 2019 już za nami. Głosowanie zakończyło się w niedzielę (13 października) o godzinie 21:00. Znamy już oficjalne wyniki do Sejmu RP okręgu nr 39 (Poznań). Wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Do kogo powędrowały mandaty poselskie? Zobaczcie szczegółowe wyniki!

Wybory do Sejmu 2019 [WYNIKI EXIT POLL]

Ze wstępnych wyników wyborów parlamentarnych, uzyskanych przez IPSOS metodą exit poll, wyraźnie wynika, że w skali kraju zdecydowanie najwyższe poparcie uzyskała partia rządząca. Przewidywany podział mandatów w Sejmie prezentujemy poniżej:

• PiS - 43,6 procenta - 239 mandatów
  • KO - 27,4 procenta - 130 mandatów
  • SLD - 11,9 procenta - 43 mandaty
  • PSL - 9,6 procenta - 34 mandaty
  • Konfederacja - 6,4 procenta - 13 mandatów

Najbardziej interesują nas jednak oficjalne wyniki, opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą.

O godz. 13:35 PKW podała wyniki z 99,49 procent komisji, które prezentują się następująco:

• Prawo i Sprawiedliwość 43,76 proc.
  • Koalicja Obywatelska 27,24 proc.
  • Lewica- 12,52 proc.
  • PSL - 8,52 proc.
  • Konfederacja - 6,79 proc.

Nieco inaczej głosy rozłożyły się w Poznaniu. Tutaj wielką kleskę odniosło Prawo i Sprawiedliwość, które przegrało o ponad 20 punktów procentowych z Koalicją Obywatelską.

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu w okręgu nr 39 (Poznań) - DANE PKW

Dane z 463 na 463 obwodowych komisji wyborczych (100 procent)

• Koalicja Obywatelska - 45,38 procenta
  • Prawo i Sprawiedliwość - 25,33 procenta
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej - 16,49 procenta
  • Konfederacja - 6,61 procenta
  • Polskie Stronnictwo Ludowe - 6,20 procenta

Kto otrzymał mandat poselski w Poznaniu?

W okręgu nr 39 (Poznań) rywalizowano o dziesięć mandatów poselskich. Połowę z nich zgarnęli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej: Joanna Jaśkowiak (67 822 głosy), Adam Szłapka (51 951 głosów), Franciszek Sterczewski (25 060) Waldy Dzikowski (19 704) i Rafał Grupiński (17 933).

Trzy mandaty otrzymuje Prawo i Sprawiedliwość: Jadwiga Emilewicz (43 958), Szymon Szynkowski vel Sęk (24 233) i Bartłomiej Wróblewski (22 181).

Dwa mandaty przypadły przedstawicielom Lewicy: Katarzyna Ueberhan (33 373) i Katarzyna Kretkowska (16 061).

Z Sejmem RP żegnają się m.in. mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney Szymon Ziółkowski (Koalicja Obywatelska) czy też Tadeusz Dziuba (PiS).