Wielkopolskie: Spowodował wypadek busa z obcokrajowcami. Obywatel Ukrainy z zarzutami

2021-10-21 13:06
Wypadek busa z obcokrajowcami na autostradzie A2 w Wielkopolsce! Wielu rannych
Autor: Andrzej Borowiak/Twitter Wypadek busa z obcokrajowcami na autostradzie A2 w Wielkopolsce! Wielu rannych

We wtorek doszło do groźnego wypadku na autostradzie A2 pod Nowym Tomyślem. Pojazdem przewożonych było 17 obcokrajowców, z czego czterech zostało rannych. Z miejsca zdarzenia uciekły dwie osoby, w tym kierowca, który został zatrzymany po kilku godzinach. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło we wtorek (19 października) na 122. km autostrady A2 na pasie ruchu w kierunku Świecka. Samochód marki mercedes sprinter na czeskich numerach rejestracyjnych się wywrócił. Busem przewożonych było 17 obcokrajowców, z czego czterech zostało rannych. Po zdarzeniu z miejsca uciekł kierowca oraz jedna z przewożonych osób. Jeszcze we wtorek w jednej z pobliskich miejscowości policjanci zatrzymali kierowcę busa. Oficer prasowy policji w Nowym Tomyślu sierż. szt. Mariusz Majewski przekazał w środę PAP, że jak dotąd nie udało się odnaleźć obcokrajowca, który uciekł z miejsca wypadku.

Kierowca busa z zarzutami

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w środę PAP, że kierowcy busa, 24-letniemu obywatelowi Ukrainy Vasylowi R., przedstawiono zarzut organizacji wspólnie i w porozumieniu z nieustalonymi osobami nielegalnego przekroczenia granicy przez podróżujących busem. - Przyznał się do tego, ale złożył wyjaśnienia, która nie korespondują z naszymi ustaleniami na tym etapie postępowania – powiedział prokurator. Dodał, że mężczyźnie przedstawiono także zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. - Podejrzany nie przyznał się do winy. Twierdzi, że do wypadku doszło, bo ktoś zajechał mu drogę – wskazał Wawrzyniak.

Prokurator dodał, że podejrzany przewoził busem 14 obywateli Iraku i dwóch obywateli Turcji. - Wiemy na pewno, że znaleźli się nielegalnie na terenie RP - podkreślił. Na razie nie jest znana tożsamość obcokrajowca, który uciekł z miejsca zdarzenia.

Wawrzyniak przyznał, że z uwagi na fakt, iż podejrzany działał w porozumieniu z nieustalonymi osobami sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratura wystąpiła w środę do sądu w Nowym Tomyślu o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Usnarz Górny. Imigranci siłowo forsują granicę. Niszczą ogrodzenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE