WILKI sieją postrach! Nie puszczajcie w lasach psów luzem. To może się źle skończyć

2021-01-23 11:30 eib PAP
WILKI sieją postrach! Nie puszczajcie w lasach psów luzem. To może się źle skończyć
Autor: Pixabay WILKI sieją postrach! Nie puszczajcie w lasach psów luzem. To może się źle skończyć

W ostatnim czasie między innymi władze Chodzieży, a także Pniew w Wielkopolsce ostrzegały mieszkańców w związku z potwierdzonymi tam przypadkami bytowania wilków. W związku z tymi doniesieniami głos zabrali leśnicy, którzy uspokajają i wyjaśniają, że wilki,jak inne dzikie zwierzęta, są w lasach, ale nie zależy im na tym, żeby spotkać człowieka.

Lokalne władze ostrzegają przed wilkami w Wielkopolsce

O potwierdzeniu przypadków bytowania wilków informowały w ostatnim czasie m.in. władze Chodzieży. W opublikowanym komunikacie wskazano, że wilki pojawiły się na terenie przyległym do wsi Rataje i Pietronki. Władze zaapelowały do mieszkańców o szczególny nadzór nad zwierzętami oraz unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.

 Zobacz: Bestialsko znęcała się nad Kajtkiem. Wyrzuciła go z 10. piętra. Zapadł surowy wyrok!

Podobne ostrzeżenia wystosowały władze wielkopolskiej gminy Pniewy. O coraz częstszych przypadkach pojawiania się tych zwierząt na terenie Puszczy Zielonki informował także podleśniczy leśnictwa Stęszewko.

Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Łopuchówko Piotr Szyszko w rozmowie z PAP podkreślił, że wilki to nie są postacie z bajek i „to nie jest żadna nowość, że wilki po prostu w lasach są”.

- W ostatnim roku na terenie naszego nadleśnictwa odnotowaliśmy ok. 30 przypadków bytowania wilków, ale mówimy tu o śladach bytowania, czyli zarówno o tropach, obserwacjach, jak i o szczątkach zwierzęcych – więc one mogą się dublować - wyjaśnił Piotr Szyszko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łopuchówko.

„Wilk jest zwierzęciem płochliwym i to zazwyczaj wilk ucieka”

- Czy jest się czego obawiać? Wilk to zwierzę dzikie, wędruje po swoim terytorium za pokarmem. Tak jak przy każdym innym dzikim zwierzęciu należy zachować ostrożność, ale nie ma się czego obawiać o ile zastosujemy pewne zasady. Wiadomo, że będąc w lesie nie powinniśmy wyrzucać jedzenia, podobnie mieszkając przy lesie nie powinniśmy zachęcać dzikich zwierząt wyrzucanymi resztkami ze stołu, np. za płot, co się zdarza – dodał Szyszko.

Szyszko przypomniał również, że w lasach nie powinno się także puszczać luzem psów.

Pytany, co powinien zrobić człowiek, który np. będąc na spacerze spotka wilka, odpowiedział, że „wilk jest zwierzęciem płochliwym i to zazwyczaj wilk ucieka”.

- Wilkowi wcale nie zależy na tym, żeby spotkać człowieka. Jeśli już jednak zauważymy, spotkamy w lesie dzikie zwierzę to przede wszystkim powinniśmy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i oddalić się z tego miejsca – podkreślił.

Przypomniał również, że wilki raczej nie przebywają zbyt długo w jednym miejscu.

- Wilk jest zwierzęciem terytorialnym, które potrafi przemierzać bardzo duże dystanse w poszukiwaniu pożywienia. W ciągu nocy potrafi przejść nawet ok. 30 kilometrów - wskazał Szyszko.

(PAP)

Wilk chciał zjeść fotopułapkę