Wybory parlamentarne 2015 [WYNIKI]: W Poznaniu wygrała Platforma Obywatelska

2015-10-28 10:01 Marta Glanc
Wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu
Autor: oficjalne materiały prasowe Sejmu Wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu

Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. W Poznaniu wygrała Platforma Obywatelska - na tę partię swój głos oddało 35,65 procent mieszkańców. Stolica Wielkopolski może pochwalić się wysoką frekwencją - do urn udało się ponad 60 procent poznaniaków!

Chociaż zwycięzcą wyborów parlamentarnych jest Prawo i Sprawiedliwość, to w samym Poznaniu mieszkańcy chętniej swój głos oddawali na Platformę Obywatelską. Na PiS zagłosowało 23,9 procent osób, co daje tej partii trzy mandaty z tego okręgu. 

 - Ten wynik nie jest dla nas satysfakcjonujący. Spodziewaliśmy się, że Prawo i Sprawiedliwość otrzyma cztery mandaty i szkoda, ze ten czwarty mandat nie został zdobyty, bo zdobyłyby go Paweł Szałamacha, który jest świetnym ekspertem z dziedziny gospodarki - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z Epoznan.pl, nowy poseł z Poznania. 

Do Sejmu z poznańskiego PiS oprócz Szymona Szybkowskiego trafi także Tadeusz Dziuba oraz Bartłomiej Wróblewski. Szymona Szynkowskiego vel Sęka w  Radzie Miasta zastąpi Jan Sulanowski, osiedlowy radny ze Świerczewa. 

Pięciu posłów  będzie miała w Sejmie poznańska Platforma Obywatelska - o jednego mniej, niż w minionej kadencji. Najwięcej głosów poznaniaków uzyskał Szymon Ziółkowski - zagłosowało na niego prawie 30000 osób.  Oprócz niego do Sejmu trafią także: Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski, Bożena Szydłowska i Jacek Tomczak. 

Wybory parlamentarne 2015 wyniki: 

 Platforma Obywatelska - 35,65%
Prawo i Sprawiedliwość - 23,9%
Nowoczesna - 14,49%
Zjednoczona Lewica - 8,07%
Kukiz '15 - 6,06%
KORWiN - 4,77%
RAZEM - 4,6%
PSL - 1,91%

Macie dziecko, które lubi rysować? Zachęcamy więc do wzięcia udziału w naszym konkursie - do wgrania atrakcyjne nagrody!

Weź udział w naszym konkursie, wygraj zabawki dla dziecka!