Kolęda 2022 odwołana! Księża nie odwiedzą domów parafian?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/debowscyfoto; Senlay; SE

Kolęda 2023

Dominikanie przyjdą na kolędę, ale tylko tam, gdzie ich zaproszą. Jest reakcja kurii

2022-12-06 14:08

Dominikanie z Rzeszowa poinformowali, że kolęda w tym roku się odbędzie, ale "wyłącznie poprzez zgłoszenie chęci wizyty duszpasterskiej". O. Artur Gałecki, przeor Klasztoru oo. Dominikanów zaznacza, że chce zrzucić z parafian "poczucie przyzwyczajenia i powinności".

Rzeszowscy Dominikanie w mediach społecznościowych poinformowali że w ramach kolędy 2023 przyjdą do parafian, ale tylko na zaproszenie.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych parafian, informujemy, że "Kolęda" 2023 będzie odbywała się wyłącznie poprzez zgłoszenie chęci wizyty duszpasterskiej w danym domu czy mieszkaniu. Zapisy prowadzimy przez cały Adwent od 27 listopada do 23 grudnia 2022 r. Wizyta duszpasterska rozpocznie się 2 stycznia 2023 r. według indywidualnych ustaleń. Chęć przyjęcia nas można zgłosić osobiście w zakrystii naszego kościoła bądź poprzez formularz zgłoszeniowy - czytamy.

Skąd taka decyzja?

- Mamy pewne spostrzeżenia co do tego, jak wygląda nasza parafia. Mamy wrażenie, że czas odwiedzania ludzi, którzy niespecjalnie tego chcą, już minął. Jeżeli ktoś wyrazi chęć, umówimy się na konkretny termin. To będzie bardziej chciane. - tłumaczy o. Artur Gałecki OP, przeor klasztoru oo. Dominikanów, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Dominikanie z Rzeszowa przyjdą na kolędę, ale na zaproszenie. Komunikat kurii

Rzeszowska kuria opublikowała komunikat w sprawie kolędy 2023.

- Przypominamy, że tradycyjna wizyta duszpasterska w mieszkaniach wiernych w naszej diecezji powinna zostać przeprowadzona w formie znanej wiernym sprzed okresu stanu epidemii. W związku z pojawiającymi się publikacjami, które mogą wprowadzać zamęt, prosimy duszpasterzy, aby przypomnieli wiernym, jaki jest zasadniczy cel wizyty duszpasterskiej kapłana — napisał ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Jak tłumaczy ks. Tomasz Nowak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" w komunikacie poinformowano, że kolęda odbędzie się jak w czasach przed pandemią, bo w latach 2020 r. i 2021 r. zdecydowano, że tradycyjnej kolędy nie będzie, natomiast sposób organizacji kolędy zależy od proboszcza danej parafii.

- Inną sprawą jest sposób organizacji kolędy, i tutaj sami proboszczowie, uwzględniając specyfikę swoich parafii, decydują się na jakieś rozwiązanie, jednym z nich jest odwiedzanie tych parafian, którzy wcześniej zgłosili taką chęć, takie rozwiązanie ułatwia organizację kolędy zwłaszcza w miastach - przekazuje ks. Tomasz Nowak.

Mikołajkowe morsowanie pod Bydgoszczą
Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki