Koronawirus. Uczniowie drukują przyłbice ochronne z drukarek 3D

2020-03-24 13:06

Walka z koronawirusem toczy się na każdym polu. Coraz większe restrykcje i coraz więcej obostrzeń powoduje, że Polacy wymyślają coraz bardziej zaawansowane przedmioty użytku codziennego, które mogłyby służyć osobom i branżom najbardziej narażonym na kontakt z zarazą. Uczniowie jarosławskiego mechanika wraz z swoim nauczycielem Arturem Tutką wyszli ze wspaniałą inicjatywą. Drukują przyłbice na drukarkach 3D, aby rozdać je w sklepach, salonach piękności, czy szpitalach.

Walka z koronawirusem toczy się na każdym froncie. Uczniowie z Zespołu Szkól Technicznych w Jarosławiu (woj. podkarpackie), którzy nie tak dawno temu wydrukowali rękę na drukarce 3D dla swojej niepełnosprawnej koleżanki, Kingi która spełniła swoje marzenie i dzisiaj jest mechanikiem- teraz stawiają czoła zrazie. Uczniowie, wraz z swoim nauczycielem, który kierował zespołem i pracami nad wydrukowaniem protezy ręki- Arturem Tutką rozpoczęli akcję na Podkarpaciu, w którą teraz włączyło się kilkadziesiąt osób z całego województwa! Uczniowie i nauczyciel, choć jak wszyscy są zamknięci w domach postanowili działać! Zauważyli jak potrzebne są maski i jak bardzo ich brakuje. Wykorzystując swoje umiejętności, oraz drukarki 3D drukują przyłbice ochronne z plastiku. Projekt przyłbicy, którą można wydrukować na specjalnej drukarce pochodzi od Czechów. Problemem jest mała dostępność materiałów

Czytaj też:

Wielka radość Kingi: Wreszcie mogę machać palcami! [WIDEO]

Dziewczyna bez ręki zostanie mechanikiem. Kinga spełnia marzenia! [WIDEO]

- Każdy kto może nam pomóc i włączyć się w nasza akcję jest mile widziany. Jeśli ktoś ma drukarkę 3D, lub jest w posiadaniu materiałów, które wykorzystujemy do konstrukcji przyłbic może się do nas zgłosić. Poinstruujemy go, jak może nam pomóc. Jak pomóc całemu społeczeństwu. Potrzebujemy gumek dziurkowanych, grubszej folii przeźroczystej, ploterów laserowych, drukarek 3D, filamentu do druku-mówił Artur Tutka.

Przyłbice będą rozdawać za darmo kosmetyczkom, fryzjerkom, by te mogły wrócić do pracy, oraz osobom pracującym w sklepach najbardziej narażonym na kontakt z innymi, a także w szpitalach, gdzie brakuje sprzętu. Pierwsze maski z drukarek 3D już trafiły do pracownic sklepu spożywczego w Jarosławiu Kierowniczka Edyta Jaroni chwaliła pomysł i maski.

- Chcemy wydrukować jak najwięcej przyłbic, żeby ułatwić ludziom funkcjonowanie w tym trudnym czasie. Każdy kto może jakoś pomóc niech się zgłasza- mówił jeden z młodych konstruktorów Marceli Tutka. Mnóstwo ludzi, głownie młodych i szkół włączyło się w akcję, wydaje swoje pieniądze i poświęca czas, żeby zakupić odpowiednie materiały i drukować maski, aby rozdać je za darmo innym.

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Gdzie jest wirus z Chin? Aktualna mapa zachorowań

Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu

Koronaporadnik Federa: Jak zachować bezpieczny dystans?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki