Koronawirus w zakładzie odzieżowym w Przeworsku. Nowe ognisko COVID-19

2020-08-19 15:16
Koronawirus. NOWE strefy czerwone i żółte! Dużo powiatów w Wielkopolsce
Autor: tonywuphotography/pixabay.com Koronawirus. NOWE strefy czerwone i żółte! Dużo powiatów w Wielkopolsce

O nowym ognisku koronawirusa na Podkarpaciu poinformował sanepid. Chodzi o Zakład Odzieżowy ALEX w Przeworsku, gdzie odnotowano 16 osób z dodatnim wynikiem w tym u 12 pracowników i 4 osób z kontaktu.

W Zakładzie Odzieżowym ALEX zatrudnionych jest 95 pracowników. Sanepid poinformował o 16 osobach z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa,  w tym u 12 pracowników i 4 osób z kontaktu.  Ostatnim dniem pracy zakładu Alex był 12 sierpnia.

- Od dnia 13 sierpnia pracownicy znajdują się na tzw. postojowym. Pierwsze zgłoszenie dodatniego wyniku badania SARS-CoV-2 u pracownika zakładu otrzymano 12 sierpnia. Objęto wówczas kwarantanną 7 współpracowników wraz z rodzinami. 17 sierpnia podjęto decyzję o objęciu wszystkich pracowników kwarantanną i przeprowadzeniu u nich badań.  Kwarantanną objęto 368 osób (pracownicy zakładu wraz z domownikami). W dniach 20 i 21 sierpnia zostaną przeprowadzone badania u wszystkich pracowników. - informuje Dorota Gibała, rzeczniczka WSSE w Rzeszowie.

Jak wygląda sytuacja w pozostałych ogniskach koronawirusa na Podkarpaciu?

Koronawirus -powiat jarosławski

W dniu 18.08.2020 r. uzyskano 7 pozytywnych wyników badań w kierunku SARS CoV-2 u osób  z powiatu jarosławskiego, nie powiązane z ogniskiem.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy COM Jarosław - do dnia 16-08-2020 odnotowano łącznie 28 pozytywnych wyników w tym 15 pacjentów i 10 osób personelu 3 osób z kontaktu.

W placówce podjęto niezbędne działania:

  • pacjentów z pozytywnymi wynikami umieszczono na jednym piętrze budynku
  • pacjenci ZOL z negatywnym wynikiem pozostają w dotychczasowej izolacji, traktowani jako podejrzani o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2
  • do opieki nad pacjentami przekierowano personel przebywający aktualnie na urlopach

Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Ogółem w ogniskach w powiecie jarosławskim 329 osób objęte jest kwarantanną.

Na dzień 19 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 46 osób z kontaktu na terenie powiatu jarosławskiego.

Koronawirus - Miasto Przemyśl i powiat przemyski

W dniu 18.08.2020 r. uzyskano 5 pozytywnych wyników badań w kierunku SARS CoV-2 u osób z powiatu przemyskiego i m. Przemyśla, w tym 4 powiązane z ogniskiem w Kalwarii Pacławskiej. Na terenie gminy Dubiecko odnotowano ognisko zachorowań w miejscowości Drohobyczka  potwierdzono ogółem 35 zakażeń wśród mieszkańców oraz 3 osób z innych miejscowości (odnotowano 2 zgony).

 W Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu do dnia dzisiejszego potwierdzono 53 wyników dodatnich  w tym u 21 pacjentów, 21 osób z personelu medycznego oraz 11 osób z kontaktu. Oddział dermatologii i wewnętrzny został zamknięty , wstrzymany jest „ruch pacjentów „ na oddziale (wypisy i przyjęcia). Pacjenci chorzy zostali przeniesieni do Centrum Medycznego w Łańcucie., pozostałe osoby z kontaktu przebywają w izolacji.

Ognisko w Kalwarii Pacławskiej – (Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które odbyło się w dniach  26 lipca - 1 sierpnia). Na dzień 18 sierpnia w ognisku odnotowano ogółem 50 pozytywnych przypadków (23 z powiatu przemyskiego, 4 z m. Przemyśla, 9 z powiatu jasielskiego, 4 z powiatu lubaczowskiego, 4 z m. Rzeszowa, 2 z m. Krosna, 2 z powiatu sanockiego oraz po jednej osobie z powiatów jarosławskiego i leskiego), w tym 15 zakonników z Klasztoru Franciszkańskiego w Kalwarii Pacławskiej oraz 29 uczestników i 6 osoby z kontaktu

Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.W ogniskach na terenie miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego kwarantanną objęto 336 osoby.

Na dzień 19 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 35 osób z kontaktu na terenie powiatu przemyskiego.

Koronawirus - Miasto Rzeszów i powiat rzeszowski

W dniu 18.08.2020 r. nie uzyskano pozytywnych wyników w kierunku SARS CoV-2.

Szpital MSWiA w Rzeszowie – w ognisku potwierdzono łącznie 17 pozytywnych przypadków w tym u 7 pacjentów (1 zgon) oraz u 5 osób z personelu medycznego oraz 5 osób z kontaktu. Przebadano cały personel i pacjentów oddziału chirurgii.

Szpital Nr 2 w Rzeszowie – ogółem potwierdzono 9 wyników dodatnich w tym: 7 pozytywnych wśród personelu medycznego oraz 2 osób z kontaktu (mieszkańców powiatu przeworskiego). Wstrzymano przyjęcia do kliniki ginekologii i położnictwa. Badania pacjentów i personelu są w toku, 47 osób ze styczności objętych jest kwarantanną.

Ognisko wśród uczestników wesela, które się odbyło w dniu 01.08.2020 w Rzeszowie, do dnia dzisiejszego potwierdzono w ognisku – 19 osób (12 z Rzeszowa i 4 z powiatu rzeszowskiego
i 1 z powiatu jarosławskiego, 2 z powiatu przeworskiego). Łącznie uczestników wesela było 92 i 2 osoby z obsługi. Wszystkie osoby zostały objęte kwarantanną.

Dodatkowo, odnotowano zakażenie u dziecka, które uczęszczało do żłobka w Rzeszowie. Więcej:  Koronawirus w żłobku, szpitalach, weselu. Ogniska COVID-19 w Rzeszowie i pow. rzeszowskim

Koronawirus - Powiat stalowowolski

Ognisko koronawirusa wśród uczestników wesela, które odbyło się 1 sierpnia w Stalowej Woli. Do dnia dzisiejszego potwierdzono 15 zachorowań w tym 13 wśród uczestników oraz 2 osób z kontaktu (5 osoby z miasta Tarnobrzeg, 3 osoby z powiatu mieleckiego, 2 osoby z powiatu stalowowolskiego,  2 osoby z powiatu kolbuszowskiego, 2 osoby z powiatu niżańskiego oraz 1 osoba z powiatu leżajskiego). Łącznie w weselu uczestniczyło 130 osób. Osoby z kontaktu zostały objęte kwarantanną i kierowane na badania,

Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku. Na terenie powiatu stalowowolskiego kwarantanną objęto 102 osoby. Na dzień 19 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 19 osób z kontaktu na terenie powiatu stalowowolskoego.

Koronawirus - Powiat brzozowski

Ognisko w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny na dzień  18 sierpnia br. w ognisku potwierdzono 9 osób z pozytywnym wynikiem w kierunku SARS – Cov-2. 11 sierpnia otrzymano pozytywny wynik u lekarza pracującego w w/w szpitalu na Oddziale Onkologii Klinicznej i Poradni Chemioterapii oraz pełniącego dyżury w Nocnej Pomocy Lekarskiej w Brzozowie i Sanoku, a także w Szpitalu Sanatorium Uzdrowiskowym ESCULAP w Rymanowie Zdroju. Ogółem wyniki dodatnie potwierdzono u 2 pielęgniarek, 2 ratowników, pielęgniarza oraz  4 lekarzy. W ramach działań mających na celu przecięcie dróg szerzenia się zakażenia w szpitalu, przeprowadzono gruntowną dezynfekcję w Oddziale Onkologii Klinicznej oraz Oddziale Dziecięcym. Na terenie powiatu brzozowskiego kwarantanną objęto 167 osób.

Objęto kwarantanną osoby z najbliższego kontaktu.

Dymisja Łukasza Szumowskiego. Dlaczego odszedł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE