Legionella na Podkarpaciu. W 4 próbkach wykryto wykryto bakterię

i

Autor: ClaudiaWollesen/pixabay.com Legionella na Podkarpaciu. W 4 próbkach wykryto wykryto bakterię

Ważne!

Legionella na Podkarpaciu. W 4 próbkach wykryto bakterię

2023-08-28 11:24

Z danych przekazanych przez rzeszowski sanepid wynika, że zmarło już 11 osób zakażonych legionellą. Zakażenie odnotowano u 144 osób. Podano wstępne wyniki badań próbek, które zostały pobrane do badań 18 sierpnia. Szczegóły poniżej.

Jak wynika z informacji przekazanych przez sanepid w poniedziałek (28 sierpnia 2023) nie żyje 11 osób zakażonych legionellą.

- Odnotowano 11 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila (10 osób z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego, w wieku od 64 do 95 lat, z chorobami współistniejącymi) - czytamy w komunikacie.

Na dzień 28.08 odnotowano 144 zakażenia (1 nowe) legionellą.

Podkarpacki sanepid poinformował, że w czterech z 9 próbek wody pobranych do badań 18 sierpnia wykryto bakterie legionelli.

- Trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia. Na ten moment bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie bateriami Legionella sieci wody ciepłej i wody zimnej. Łącznie na terenie Rzeszowa pobraliśmy 105 próbek wody z instalacji ciepłej i zimnej oraz 8 próbek w powiatach ościennych. W tej chwili dysponujemy wynikami dziewięciu próbek. Te próbki były pobrane 18 sierpnia br. – zaznaczył Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

Podkreślił, że próbki były pobierane z obiektów użyteczności publicznej, z mieszkań osób chorych oraz z miejsca zasilania budynków wielorodzinnych w wodę ciepłą. Z 9 próbek, których wyniki już są znane osiem to próbki wody ciepłej pobranej m.in. z obiektu wielorodzinnego oraz lokalu usługowego i jedna próbka z miejsca zamieszkania osoby, u której potwierdzono zakażenia.

- Z 9 próbek cztery próbki był zanieczyszczone bakteriami legionellą. Dwie próbki na poziomie określanym jako wysoki, czyli ponad 2,3 tys. jednostek tworzących kolonie - jest to taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia już poprzez używanie prysznica. Jedna próbka zanieczyszczona była bakteriami na poziomie średnim i w jednej potwierdzono jednostki tworzące kolonie – powiedział.

W próbce z mieszkania osoby zakażonej nie potwierdzono obecności bakterii Legionella.

O pierwszych zakażeniach legionellą informowano 18 sierpnia. Wtedy też pobrano próbki z wody do badań. Sanepid zaznacza, że do zakażenia dochodzi poprzez inhalację, choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody, ani z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz z niską odpornością i przewlekle chore.

Kto powinien się bać legionelli?
Sonda
Boisz się śmierci?