NISZCZYCIELSKI WIATR na Podkarpaciu! „Zagrożenie zdrowia i życia”. Wichury w Polsce

2020-12-04 12:59 mta
NISZCZYCIELSKI WIATR na Podkarpaciu! „Zagrożenie zdrowia i życia”. Wichury w Polsce
Autor: pixabay/3centista

Niszczycielski wiatr na Podkarpaciu! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wichurami w Polsce. Na południowych krańcach kraju obowiązuje ostrzeżenie I stopnia. Taki alert oznacza możliwe „zagrożenie zdrowia i życia”, ale też – przede wszystkim – ryzyko dużych strat i zniszczeń. Zobaczcie prognozy pogody dla Podkarpacia!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wichurami w Polsce – zwłaszcza na południu kraju. Niszczycielski wiatr może się zerwać na Podkarpaciu w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Uważajcie na siebie!

IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia dla południowych powiatów Śląska, Małopolski i Podkarpacia. W tym ostatnim regionie alert objął powiaty: jasielski, strzyżowski, krośnieński i Krosno, brzozowski, sanocki, przemyski i Przemyśl, leski i bieszczadzki. Czego konkretnie możemy się spodziewać?

ESKA XD EXTRA

W rejonach podgórskich przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, osiągającego miejscami w porywach w piątek do 80 km/h, a w nocy z piątku na sobotę do 75 km/h, z południa i południowego wschodu – prognozują synoptycy IMGW-PIB.

Ostrzeżenie I stopnia dla południowych powiatów Podkarpacia będzie obowiązywało przez cały piątek i w nocy z piątku na sobotę (do godz. 7.30, 5.12). Żółty alert IMGW oznacza, że pogoda i jej skutki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia, ale też ryzyko zniszczeń i uszkodzeń – zwłaszcza w przypadku silnego, niszczycielskiego wiatru. Wichury mogą przewracać niezabezpieczone przedmioty na balkonach i podwórzach, zrywać dachy, łamać drzewa, uszkadzać linie energetyczne… Uważajcie na siebie!

Wiatr wiejący w piątek i w nocy z piątku na sobotę może potęgować też uczucie zimna i obniżać temperaturę odczuwalną. Za to w sobotę będzie już spokojniej. Zza chmur wyjrzy słońce, będzie też cieplej – na Podkarpaciu do 10 stopni Celsjusza.