Ogromny model Układu Słonecznego! Planety pojawią się w różnych miejscach Rzeszowa

i

Autor: Paweł Pasterz/UM Rzeszów Ogromny model Układu Słonecznego! Planety pojawią się w różnych miejscach Rzeszowa

Ogromny model Układu Słonecznego! Planety pojawią się w różnych miejscach Rzeszowa

2022-07-04 12:41

W Rzeszowie powstanie ogromny model Układu Słonecznego. Na Rynku stanie słońce, a reszta planet pojawi się w różnych miejscach w przestrzeni miasta. Model wykonany zostanie w skali 1:2200000000 nawiązując tym do przebiegającego przez Rzeszów południka znaczącego o długości geodezyjnej 22 stopnie wschód (22°E).

Gniezno ma Króliki, Wrocław – Krasnale, Rzeszów będzie miał planety! Na pomysł, by w Rzeszowie powstał model Układu Słonecznego wpadł Paweł Pasterz, znany popularyzator nauki.

Taka instalacja będzie miała ogromny walor edukacyjny. Ludzie często nie zdają sobie sprawy jakie są odległości między planetami układu, jaka jest wielkość poszczególnych planet – mówi Pasterz.

Zobacz też: Rzeszów. Powstanie nowe rondo. Zmiana organizacji ruchu w rejonie ZUS

Projekt zostanie sfinansowany z budżetu miasta Rzeszowa.

- Umowa z wykonawcą została już podpisana. Instalacja ma być gotowa do końca sierpnia – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Planety będą rozlokowane w przestrzeni miasta. 

- Słońce będzie na rzeszowskim Rynku. Pozostałe planety układu rozlokowane zostaną według schematu wpasowanego w plan miasta. Będą one zamontowane w specjalnie przygotowanych puszkach, podobnych do tych, jakie wykorzystywane są do montowania reflektorów pozycyjnych, oświetlających budynki z poziomu terenu. To rozwiązanie najprostsze i nie ingeruje w przestrzeń miasta – tłumaczy Paweł Pasterz.

Zobacz również: Pani Beata rozliczyła PIT w Rzeszowie i wygrała samochód!

Elementy instalacji umieszczone zostaną m.in. w nawierzchniach ulic: Króla Kazimierza, Baldachówki, 3 Maja, Mickiewicza, Akacjowej, Warszawskiej, Krośnieńskiej i na zieleńcu przy Bulwarze WSK. W instalacji uwzględniono następujące ciała niebieskie, wchodzące w skład Układu Słonecznego: Słońce, planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton, oraz naturalnego satelitę Ziemi - Księżyc.

-W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Pasterz. Obliczenia astronomiczne i geodezyjne wykonał technik geodeta Mariusz Meus z Krakowa.

Usmażyliśmy jajko na osiedlowym parkingu
Sonda
Czy w Rzeszowie mamy wystarczająco dużo zieleni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE