Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Oświadczenie zarządu województwa nie zostawia wątpliwości

i

Autor: rrav /Pixabay.com Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Oświadczenie zarządu województwa nie zostawia wątpliwości

Burzyć, czy nie?

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Oświadczenie zarządu województwa nie zostawia wątpliwości

2023-02-14 14:00

Słynny rzeszowski pomnik, czyli Pomnik Czynu Rewolucyjnego od pewnego czasu jest znów przedmiotem dyskusji. Wszystko za sprawą kilku radnych województwa, którzy proponują usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał marszałek Władysław Ortyl w imieniu zarząd województwa podkarpackiego.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego - dla jednych symbol Rzeszowa, dla innych monument, który koniecznie trzeba usunąć. Od 2017 roku znajduje się na liście obiektów do usunięcia. Pomnik znajduje się na działce, którą w posiadaniu ma zakon o. Bernardynów, a koszty związane z rozbiórką są spore. Dyskusja o pomniku rozgorzała w ostatnich dniach na nowo. Wszystko za sprawą radnego PiS, który zgłosił wniosek o przekazanie pieniędzy (850 tys. zł) o. Bernardynom na wyburzenie pomnika. Wniosek ten został jednak odrzucony, ale zapoczątkował dyskusję.

Głos w tej sprawie zabrał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. W poniedziałek (13 lutego 2023) przesłano do mediów stanowisko zarządu województwa podkarpackiego w tej sprawie.

- Jednoznacznie deklarujemy, że zarząd województwa w pełni popiera dążenia i starania do usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej i podtrzymuje padające podczas sesji sejmiku deklaracje o konkretnym wsparciu dla tego przedsięwzięcia. Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie dyskusje i spory w tej kwestii - czytamy w oświadczeniu.

- Kwestię tego typu monumentów, które propagują lub gloryfikują system komunistyczny lub inny ustrój totalitarny reguluje ustawa z 1 kwietnia 2016 roku, tzw. dekomunizacyjna. Należy więc wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje aktualnie obowiązujący system prawny, aby problem pomnika rozwiązać. W ten sposób usunięto z przestrzeni publicznej już wiele pomników czy innych instalacji propagujących negatywne i zbrodnicze wartości. Liczymy, że podobnie stanie się z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie - oświadczenie w imieniu zarządu województwa podpisał Władysław Ortyl.

"Nikomu nie życzymy tego, co widzieliśmy". Ratownicy górniczy wracają z Turcji do Polski
Sonda
Czy w Rzeszowie czujesz się bezpiecznie?