Pracownicy razem z prezeską Banku Spółdzielczego w Grębowie trafili do aresztu. Chodzi o 55 milionów złotych!

i

Autor: podkarpacka policja Pracownicy razem z prezeską Banku Spółdzielczego w Grębowie trafili do aresztu. Chodzi o 55 milionów złotych!

Szokująca sprawa

Pracownicy razem z prezeską Banku Spółdzielczego w Grębowie trafili do aresztu. Chodzi o 55 milionów złotych!

2023-02-07 7:50

Policjanci zatrzymali w środę (1 lutego) sześć osób w śledztwie dotyczącym wyrządzenia Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody w wielkich rozmiarach. Chodzi o 55 milionów złotych! Zatrzymane osoby usłyszały już prokuratorskie zarzuty.

Zatrzymano byłych pracowników upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie, w tym: Janinę K. - prezesa zarządu, Genowefę K. - wiceprezesa zarządu, główną księgową, Teresę R. - członka zarządu, starszego inspektora ekonomicznego, Danutę R. – specjalistę ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytora wewnętrznego, Bożenę S. – starszego inspektora ds. oszczędności i depozytów, członka rady nadzorczej, Krzysztofa K. (syn Janiny K.) – referenta ds. kredytów.

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty. Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił Janinie K. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałym pięciu zatrzymanym osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także przywłaszczenie powierzonego mienia w znacznych rozmiarach. Ponadto Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. prokurator zarzucił popełnienie dwóch oszustw na szkodę innych banków. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, z uwagi na obawę matactwa, wszystkie podejrzane osoby trafiły do aresztu.

Ogromne straty banku

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa przez prokuratora wynika, że sprawcy działali w okresie od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego w szczególności w miejscowości Grębów pow. tarnobrzeski.

- Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych, a także dokonali przywłaszczenia powierzonego pracownikom Banku Spółdzielczego w Grębowie mienia w postaci środków pieniężnych zdeponowanych przez kilkudziesięciu klientów Banku na lokatach pieniężnych w znacznych rozmiarach w łącznej wysokości ponad 25 milionów złotych - podaje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Poza tym prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku podejrzani Janina K. (prezes zarządu), Genowefa K. (wiceprezes zarządu, główny księgowy) oraz Krzysztof K. (syn Janiny K., referent ds. kredytów) mieli wyłudzić z dwóch banków łącznie 10 milionów złotych!

Z ustaleń prokuratury wynika, że "celem działania rozpracowanej grupy przestępczej było popełnianie przestępstw polegających w szczególności na udzieleniu kredytów z naruszeniem procedur banku, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów na lokatach pieniężnych i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich poprzez: podrabianie dokumentów bankowych, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, zakładanie rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące, dokonywanie przelewu środków pieniężnych pomiędzy założonymi na osoby fikcyjne i nieżyjące rachunkami oraz dokonywanie z tych rachunków wypłat gotówkowych, udzielanie (dla siebie – Janina K. oraz osób jej najbliższych) kredytów z naruszeniem procedur, bez sprawdzenia zdolności kredytowych, bez akceptacji członków rady nadzorczej oraz bez właściwego ich zabezpieczenia, jak też z zaniżonym oprocentowaniem odsetek".

12 lipca 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie, a 3 września 2019 roku ogłoszona została jego upadłość. W toku śledztwa prokurator zabezpieczył pieniądze, samochody i biżuterię. prowadzone są dalsze czynności mające na celu zabezpieczenie majątkowe mienia podejrzanych ustalonego w wyniku śledztwa finansowego.

"Wstyd!", "Okradacie dzieci", "Willa+". Napisy na ścianie kościoła
Sonda
Czy często spotykasz się z bankowymi awariami?