Rudnik nad Sanem: Polska Stolica Wikliny rozbłysnęła na święta [WIDEO, GALERIA]

2020-12-21 22:32 Beata Olejarka ap
WIKLINA
Autor: Beata Olejarka Wiklinowe prezenty w Rudniku nad Sanem

Rudnik Nad Sanem co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia jak każde inne miasto w Polsce zaczyna błyszczeć od kolorowych lampek choinkowych i świecić jak najjaśniejsza gwiazdka betlejemska. Jednak w tej malutkiej gminie na południu jest coś czego nie ma nigdzie w naszym kraju na taką skalę! Coś ekologicznego, modnego, a przede wszystkim praktycznego i ponadczasowego - to coś, co wyróżnia Rudnik nad Sanem na tle wszystkich innych miejscowości to wiklina.

 W Rudniku Nad Sanem uczy się od najmłodszych lat, że z wikliny można upleść niemal  wszytko. Jedynym ograniczeniem dobrego wikliniarza jest tylko jego wyobraźnia. Takich twórców z polotem, którzy z tego ponadczasowego tworzywa są w stanie upleść co tylko zapragniemy. Jeśli mamy coś co nas zachwyca i jest to wykonane z wikliny, cechuje się najwyższą jakością to z dużym prawdopodobieństwem zostało wyplecione waśnie w Rudniku nad Sanem. Gdzie ciągle jest mnóstwo twórców i lokalnych sprzedawców, którzy mają fotele bujane, których pragnęli nasi dziadkowie, oraz wyplatane z witek nowoczesne zabawki, ozdoby, wianki i stroiki czy plażowe parasole, fotele, meble oraz  cała gamę pojemników i przede wszystkim koszy, koszyków i koszyczków na każda okazję.

Przed Bożym Narodzeniem w centrum Rudnika od jedenastu lat stają ogromne rzeźby aniołów, które świecą i cały dzień przygrywają świąteczne piosenki. W tym roku do  zastępu niebiańskich stworzeń, dołączyły bombki choinkowe.  Aniołków jest trzy, podobne do siebie, ale każdy różny. Jeden z nich gra na skrzypcach, drugi na harfie, a trzeci na trąbce. Na każdą z tych pięknych postaci  zużyto około 40 kilogramów wikliny! Co ciekawe włosy anielskie, zostały sprowadzone aż z Tajlandii!

Polska stolica wikliny rozbłysnęła na święta

- Od jedenastu lat wiklinowe anioły cieszą oczy rudniczan, zachwycają przyjezdnych i rozbudzają wyobraźnie dzieci. To bardzo przyjazny i miły akcent świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza teraz w czasach pandemii. Największe wrażenie anioły wywierają po zmierzchu, kiedy rozświetlają je setki malutkich lampek. Ponad dwumetrowe podświetlone rzeźby grają pastorałki i kolędy wprowadzając wyjątkowy klimat w mieście – mówi Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem.

 Swoistym novum są wiklinowe prezenty z korowanej wikliny białej. Najwyższy ma 1,5 metra wysokości, a najniższy nieco ponad metr. Podarki przyozdobiono czerwonymi kokardami i dodano im blasku światełkami  Wyplótł je wikliniarz Marcin Jakubowski z Tarnogóry. Pochodzi on z rodziny  w której od pokoleń przekazuje się  niezwykle trudną i czasochłonną umiejętność wyplatania z tego ponadczasowego tworzywa.

Zobacz też: Rudnik nad Sanem: Polska stolica wikliny szykuje się na święta! (WIDEO, GALERIA)

Rudnik nad Sanem świeci inaczej niż wszystkie inne polskie miasta i miasteczka. Tam z wikliny są choinki, bombki, świąteczne pierniki, gwiazdki, śnieżynki i stroiki. Warto odwiedzić to polskie zagłębie wikliniarstwa i samemu przekonać się o niepowtarzalnym  charakterze tego miejsca. O każdej porze roku są tam wiklinowe ekspozycje stałe i tematyczne stojące przez kilka tygodni, jak  te nawiązujące do najważniejszych świat i uroczystości.

Masz podobny temat?Napisz do autora tekstu: podkarpacie@se.pl

Czytaj też: Rudnik nad Sanem. Niezwykłe ptaki pojawiły się nad Polską Stolicą Wikliny! [GALERIA]

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE