Wzruszający widok

Rzeszów: Mieszkańcy przy grobie Tadeusza Ferenca. Żegnają swojego gospodarza [WIDEO, GALERIA]

2022-09-04 12:25

Rzeszów pożegnał swojego długoletniego prezydenta Tadeusza Ferenca. W ostatnią drogę odprowadzał go tłum ludzi. W uroczystościach pogrzebowych w piątek 2 września 2022 roku uczestniczyli politycy najwyższego szczebla, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda. Był doceniany przez wielu, ale to mieszkańcy miasta byli dla niego najważniejsi. Przez cały weekend rzeszowianie licznie zatrzymywali się przy grobie swojego włodarza na modlitwę i chwilę pożegnania.

Tadeusz Ferenc zmarł 27 sierpnia 2022 w jednym z rzeszowskich szpitali. Został pochowany na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. To tam od piątku (2.09) przy jego grobie cały czas ktoś się zatrzymuje, zapala znicz i modli za duszę prezydenta Ferenca. Na jego mogile leżą tysiące kwiatów. Nie tylko od samorządowców i polityków, ale przede wszystkim od jego najbliższych, od pogrążonej w żałobie rodziny: wdowy Aleksandry, córki Wioletty i wnuka Adriana.

Swoje wieńce zostawili wszyscy, którzy przez 19 lat prezydentury Tadeusza Ferenca zetknęli się z nim – czy to w rzeszowskim urzędzie, czy poza nim. W stolicy Podkarpacia mieszkańcy nie mają wątpliwości co do tego, że zmarły samorządowiec był wielkim człowiekiem, który kierował się dobrem miasta i jego mieszkańców. Przez niemal dwie dekady rządów zmienił Rzeszów w miasto prężnie się rozwijające. Jego ciało spoczęło w alei zasłużonych.

Rzeszowianie tłumnie przychodzą na grób Tadeusza Ferenca

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 w Rzeszowie, zmarł 27 sierpnia 2022 w rzeszowskim szpitalu. Był ekonomistą, politykiem, ale przede wszystkim samorządowcem. Był poseł na Sejm IV kadencji, a w latach 2002–2021 prezydentem Rzeszowa.

W 1994 i 1998 został wybrany na radnego Rady Miasta Rzeszowa II i III kadencji, w trakcie której jego mandat wygasł 9 października 2001 (jego miejsce zajął Konrad Fijołek). W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy w okręgu rzeszowskim. 10 listopada 2002 utracił mandat poselski w związku z wyborem na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa. W 2006 r. został wybrany na kolejną kadencję, a w 2010 ponownie wygrał wybory w pierwszej turze. W 2014 po raz czwarty wybrano go na urząd prezydenta Rzeszowa z poparciem około 66 proc. głosów.

W 2018 r. ponownie został prezydentem Rzeszowa z wynikiem około 64 proc. głosów. 10 lutego 2021 ogłosił złożenie rezygnacji ze stanowiska prezydenta Rzeszowa, motywując to pogorszeniem stanu zdrowia po zachorowaniu na COVID-19. Z tym samym dniem zakończył urzędowanie.

W przedterminowych wyborach na swojego następcę udzielił poparcia Marcinowi Warchołowi, który nie wygrał walki o fotel prezydenta Rzeszowa. Tym został Konrad Fijołek.

Tadeusz Ferenc zmarł 27 sierpnia 2022 w jednym z rzeszowskich szpitali. Został pochowany na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Sonda
Często odwiedzasz groby bliskich i cmentarze?