7. PKO Bieg Niepodległości – „Rzeszowska Dycha” już w najbliższy poniedziałek!

2019-11-07 13:00 wk
7. PKO Bieg Niepodległości – „Rzeszowska Dycha” już w poniedziałek
Autor: Weronika Kasza 7. PKO Bieg Niepodległości – „Rzeszowska Dycha” już w poniedziałek

Jedni święto Niepodległości będą celebrować uroczyście, inni – na sportowo. W tym drugim przypadku oznacza to przede wszystkim szereg pozytywnych emocji i walkę o jak najlepsze wyniki. Dla kierowców i pasażerów MPK - utrudnienia.

W poniedziałek w Rzeszowie odbędzie się 7. PKO Bieg Niepodległości – „Rzeszowska Dycha”. Start sportowej rywalizacji odbędzie się w momencie symbolicznym, 11 listopada o godzinie 11.11.

Start biegu usytuowany został na ul. Rejtana, na wysokości Centrum Handlowego „Plaza”. Dalej trasa przebiegać będzie następująco: ul. Rejtana (prawą jezdnią), ul. Kopisto (prawą jezdnią), Mostem Zamkowym, (prawą jezdnią), ul. Kilara (w kierunku Słowackiego) ul. Słowackiego, Kościuszki, 3-go Maja, al. Lubomirskich, ul. Szopena w kierunku Placu Śreniawitów i do ul. Hetmańskiej, a następnie w ul. Żeglarską częściowo zamkniętą dla ruchu. Dalej zawodnicy pobiegną Bulwarami nad Wisłokiem, pasem wydzielonym taśmą ostrzegawczą, skręcą w lewo w ul. Podpromie, ul. Kilara i na Most Zamkowy prawym pasem ruchu „pod prąd”, ul. Kopisto prawym pasem ruchu „pod prąd” i ul. Rejtana prawym pasem ruchu „pod prąd”, do mety przy Centrum Handlowym „Plaza”.

Którędy w tym roku pobiegną zawodnicy w ramach Rzeszowskiej Dychy mówi Mirosław Wierzbicki ze Stowarzyszenia Rzeszów Biega

Odcinki ulic oraz ulice zaznaczone pogrubieniem będą całkowicie wyłączone z ruchu. Pozostałymi ulicami bieg będzie odbywał się chodnikiem lub jednym wyznaczonym pasem ruchu, oddzielonym barierkami i taśmami zabezpieczającymi.

Trasa Biegu Niepodległości w Rzeszowie
Autor: KMP Rzeszów Trasa Biegu Niepodległości w Rzeszowie

Zamknięta dla ruchu od godziny 5.00 do godziny 15.00 będzie al. Rejtana na odcinku od al. Powstańców Warszawy do ul. Popiełuszki po stronie Centrum Handlowego Plaza. Pozostałe ulice będą zamykane na godzinę przed biegiem. Organizatorzy szacują, że już po godzinie 12.00 ruch w niektórych miejscach w mieście będzie się odbywał normalnie.

Zmieniona w stosunku do roku ubiegłego będzie trasa. Zmiana była podyktowana uroczystościami na Placu Wolności, związanymi z odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Aktualnie do zawodów zgłosiło się już około dwa tysiące osób. To jednak jeszcze nie wszystko. Rekord frekwencji może zostać pobity, ponieważ przygotowano więcej pakietów startowych niż w zeszłym roku. Zawodnicy będą też nieść biało-czerwoną flagę o długości aż 35 metrów.

Podobnie, jak w zeszłym roku, także i w tym bieganie w Rzeszowie będzie można połączyć z celem charytatywnym. Podczas "Rzeszowskiej Dychy" wystarczy przypiąć do swojej koszulki kartkę z napisem "Biegnę dla Wiktorii". Każdy przebiegnięty przez zawodników kilometr, będzie przeliczony na pomoc finansową dla małej dziewczynki. Podopieczna Fundacji Serce dla Maluszka, 2-letnia Wiktoria, urodziła się ze zniekształconymi kośćmi stawów kolanowych, biodrowych i nóg. Jeśli uda się zebrać pieniądze, dziewczynka będzie mogła przejść kosztowne operacje w Stanach, dzięki którym będzie mogła chodzić.