Samochód zatrzymał się na torach, do przejazdu zbliżał się pociąg... Liczyła się każda chwila!

2019-10-10 12:44 BL
Samochód z trojgiem ludzi zatrzymał się na torach (zdjęcie poglądowe)
Autor: Radosław Drożdżewski / Zwiadowca21 Samochód z trojgiem ludzi zatrzymał się na torach (zdjęcie poglądowe)

W środę policjantom udało się zapobiec tragedii na przejeździe kolejowym w miejscowości Babica w powiecie strzyżowskim. Pomimo czerwonego światła oznaczającego nadjeżdżający pociąg, na tory wjechał tam samochód, za którym zamknęły się zapory.

Do zdarzenia doszło w środę tuż po godzinie 13.00 w Babicy. Policjanci z posterunku w Czudcu patrolowali tę miejscowość, kiedy zauważyli, że na pobliskim przejeździe kolejowym na drodze krajowej numer 19 stoi samochód marki Peugeot. Co więcej, sygnalizacja wskazywała czerwone światło, dało się też słyszeć sygnalizację dźwiękową, a za pojazdem zamknęły się już zapory. Jedna z nich oparła się nawet na dachu auta.

Przejazd w tym miejscu jest zamykany zdalnie i w pobliżu nie było dyżurującego dróżnika, który mógłby pomóc w bezpiecznym wydostaniu się pojazdu z torowiska.

Do akcji wkroczyli zatem policjanci, którzy zdążyli podnieść rogatkę przed przejazdem pociągu, z którym niewielki pojazd nie miałby niemal żadnych szans. Dzięki temu kierowca mógł bezpiecznie zjechać z torów.

Jak się okazało, wewnątrz pojazdu znajdował się nie tylko kierujący nim 39-latek z Krosna, ale także jego żona i kilkuletnie dziecko. Funkcjonariusze ukarali mężczyznę mandatem za niezastosowanie się do sygnalizacji oraz wjazd na przejazd w sytuacji, kiedy jest to zabronione.

To właśnie wjeżdżanie na przejazdy kolejowe już po zapaleniu się czerwonego światła i przy włączonej sygnalizacji dźwiękowej, a także brak ostrożności w tym zakresie jest główną przyczyną wypadków w tych niebezpiecznych miejscach. Według policyjnych statystyk, tylko we wrześniu tego roku, na przejazdach kolejowo-drogowych na terenie naszego kraju wydarzyło się 11 wypadków i kolizji, w których zginęło sześć osób, a dwie zostały ciężko ranne.

Ponadto przypominamy, że w przypadku, gdy jednak zamkną się za nami zapory i wydaje się, że auto zostało "uwięzione" na torach, należy zachować zimną krew. Zapory nie są dla samochodu przeszkodą nie do pokonania i mając do wyboru zderzenie z wielotonowym pociągiem, a także wyłamanie zapory, należy zdecydowanie wybrać tą drugą opcję, która pozwoli nam uniknąć tragedii.