W Anglii chcieli go uśpić, w Przemyślu zoperowali [GALERIA]

2022-09-22 17:23

Takson to uroczy psiak, który razem ze swoim panem mieszkał w Wielkiej Brytanii. Niestety poważnie zachorował i diagnoza którą usłyszał od tamtejszych weterynarzy była druzgocąca. -"Zwierzęciu nie da się pomóc". Właściciele zabrali psa do Polski z nadzieją, że można coś dla niego zrobić. Rottwailer trafił do Lecznicy Ada w Przemyślu.

Weterynarze z Lecznicy Ada w Przemyślu opisali cala historię Taksona

- Diagnoza postawiona w Anglii, jakiś nieoperacyjny guz, trzeba uśpić. Takson chce jednak żyć. Ma 11 lat, kochających opiekunów, nie jest jeszcze w wieku na umieranie. Nowotwór w jamie ustnej rośnie, rozpada się i brzydko pachnie. Decyzja - jedziemy do Polski po Pomoc.  Diagnoza postawiona w Adzie. Włókniakomięsak. Walczymy. Przygotowanie do operacji. Badanie krwi, serca - znieczulenie musi być bezpieczne. Nerwowe oczekiwanie na zakończenie 2,5 godzinnej trudnej operacji. Usunięcie z marginesem tkanek, jednak tak aby nie był kaleką. Udało się- wspominają pracownicy przemyskiej Lecznicy.

Zgon 42-latka podczas interwencji policji w Radymnie

Teraz przed Taksonem kolejne trudne dni. Ale zarówno psiak, jak i właściciele patrzą w przyszłość ze spokojem i nadzieją. Weterynarzy bowiem zrobili wszystko, by pomóc rotwailerowi

-Dokończeniem leczenia jest chemioterapia w tabletkach.  Takson dostaje nowe życie. Wraca mu energia. Walczymy o każdy miesiąc życia bez bólu i obdarcia z godności. Przy dobrym leczeniu i szczęściu damy mu nawet 2 lata pięknego życia. Wg laboratorium,  z którym współpracuje Lecznica „Ada” średni wiek psów z włókniakomięsakiem jamy ustnej wynosi około 7 lat (od 6 miesięcy do 16 lat) z tendencją do rozwoju u młodszych psów, niż w przypadku raka płaskonabłonkowego czy czerniaka. Te nowotwory występują najczęściej u samców psów większych ras. Badania nad włókniakomięsakami jamy ustnej u psów wykazały, że najczęściej rozwijają się one na dziąsłach (56,87%), miękkim i twardym podniebieniu (7-17%), wargach i policzkach (4-22%) oraz języku (pon. 2%). Mają one mniej więcej porównywalną tendencję do dziąseł żuchwy i szczęki. Włókniakomięsaki jamy ustnej u psów często naciekają kość.  Całkowita resekcja chirurgiczna jest leczeniem z wyboru w przypadku włókniakomięsaka jamy ustnej u psów. Jednakże w badaniu wśród psów z włókniakomięsakiem jamy ustnej, gdzie badanie histologiczne wskazywało na całkowitą resekcję, raportowano wskaźnik nawrotu 50% oraz średni czas wolny od choroby 2 lat -czytamy w opisie historii Taksona.

Weterynarze przypominają, że zwierzęta chorują tak samo, jak ludzie i zmagają się z całym szeregiem przypadłości. Same nie są w stanie nic zrobić. Mogą tylko cierpieć w milczeniu i liczyć, że ich pan dostrzeże ból i im pomoże.

Sonda
Czy w Twoim domu kot lub pies to członkowie rodziny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE