1 listopada. WAŻNY apel policji na Wszystkich Świętych! Nie róbcie TEGO na ostatnią chwilę

2020-10-29 15:02 Rafał Strzelec
cmentarz
Autor: pixabuy

Policjanci ze Śląska wystosowali ważny apel do osób, które planują w najbliższych dniach wybrać się na cmentarze. Mundurowi radzą, aby nie czekać na 1 listopada i już teraz powoli odwiedzać groby zmarłych. Przypominają, że trwa epidemia i dla własnego zdrowia lepiej unikać tłumów.

Zbliża się 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Policja apeluje

Zbliża się Święto Wszystkich Świętych. Jak co roku tłumy będą odwiedzały cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Śląska policja wystosowała ważny apel do wiernych. Chodzi o epidemię koronawirusa. - Z racji zupełnie innej rzeczywistości niż w latach ubiegłych, poza dbaniem o własne bezpieczeństwo na drodze w tym okresie, pamiętajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią. Aktualne przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozwalają na swobodne poruszanie się po cmentarzach w maseczkach zakrywających usta i nos oraz z zachowaniem dystansu społecznego. Jednak przy bardzo dużym nasileniu ruchu pieszych, szczególnie w takim dniu, jakim jest dzień Wszystkich Świętych, może być problem w niektórych miejscach z zachowaniem tego dystansu. Dlatego już dziś zachęcamy Państwa, do w miarę możliwości wcześniejszego odwiedzania grobów zmarłych, najlepiej przed lub po dniu 1 listopada. Pamiętajmy również o ograniczeniach związanych z liczebnością pasażerów, którzy mogą przebywać w autobusach komunikacji miejskiej, co także może utrudnić sprawny dojazd i powrót z cmentarzy - czytamy w policyjnym komunikacie.

Mundurowi przypominają tragiczne statystyki z ostatnich trzech lat - na terenie naszego województwa doszło do 163 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a prawie 200 doznało poważnych obrażeń ciała. Dlatego też przygotowali w kilku punktach najważniejsze zasady:

  • nie czekaj do 1 listopada - hołd naszym bliskim zmarłym można godnie oddać przed, jak i po tym dniu,
  • nie kalkuluj, na pewno część drogi pokonasz pieszo, więc planując wrócić po zmroku, zabierz ze sobą element odblaskowy;
  • nie ryzykuj utraty swojego zdrowia i życia, ale również nie narażaj innych. Będąc na drodze zachowaj ostrożność oraz stosuj się do przepisów związanych ze stanem pandemii;
  • nie pozwól na to, aby w kolejnych latach wskutek brawury, czy braku rozwagi w okresie dnia Wszystkich Świętych rodzina i znajomi wspominać mieli Ciebie.
Konferencja premiera na Stadionie Narodowym