Arcybiskup Galbas zwrócił się do wiernych. Wymowne słowa duchownego. Z naszego powodu

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS

Echa afery w diecezji

Wymowne słowa arcybiskupa Galbasa po skandalu w diecezji sosnowieckiej. Dziękował księżom

Tuż po śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu służbowym księdza w Sosnowcu, wiernych podczas niedzielnej mszy przeprosił proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu. Teraz o odpowiedzialności mówi arcybiskup Adrian Galbas zarządzający diecezją sosnowiecką. "Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd!".

Młody mężczyzna zmarł w mieszkaniu księdza. Policja znalazła u duchownego narkotyki

Kolejna afera z udziałem księdza mocno zatrząsła posadami diecezji sosnowieckiej. Przypominamy, w mieszkaniu służbowym księdza rezydenta Krystiana K. z nieustalonych dotąd przyczyn zmarł młody mężczyzna. W mieszkaniu duchownego policjanci znaleźli narkotyki. Ksiądz Krystian usłyszał zarzuty. Kilka dni później prokuratura szczegółowo opisała, co wydarzyło się 7 marca 2023 roku. Chodzi o zabójstwo młodego diakona Mateusza B., który został brutalnie zamordowany przez innego duchownego, który po zabójstwie rzucił się pod pociąg.

To jednak nie jedyne szokujące zdarzenia, które miały miejsce w tej diecezji. Cała Polska śledziła seks aferę z udziałem księdza w Dąbrowie Górniczej. O orgii pisały również zagraniczne media.

Podczas uroczystej mszy w Wielki Czwartek, abp Adrian Galbas, przeprosił wiernych za zgorszenie, które sieją księża.

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca (...) Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - cytuje abp Galbasa portal o2.pl

Arcybiskup podziękował księżom, którzy pełnią swoją posługę we właściwy sposób, przeprosił wiernych za zgorszenie, które sieją kapłani.

"Za każdą sytuację, w której - z naszego powodu - osłabła w was wiara. Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd!".

Duchowny odniósł się również do ciągłego spadku wiernych, którzy uczestniczą w nabożeństwach kościelnych. Jak zaznaczył, diagnoza tego problemu nie jest oczywista.

Ksiądz z Sosnowca z narkotykami

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki