Protest w Katowicach

i

Autor: Joanna Łukawska Młoda Lewica protestowała w sprawie dramatu na granicy polsko-białoruskiej

Gdzie są dzieci z Michałowa? Katowice zaprotestowały w sprawie dramatu na granicy polsko-białoruskiej

2021-10-05 8:57

Kilkadziesiąt osób zebrało się na Rynku w Katowicach w poniedziałkowy wieczór. Powód był jeden - sytuacja uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Co jakiś czas ze strefy, gdzie obecnie trwa stan wyjątkowy, docierają przykre informacje o śmierci kolejnych osób, które przedostały się na polską stronę. Pozostali, którym udało się przeżyć, są wypychani w stronę granicy. Wiele osób mówi wprost - to łamanie praw człowieka.

Nie było ich wielu, ledwie kilkadziesiąt osób. Ale postanowili pokazać, że są solidarni z tymi, którzy cierpią na granicy polsko-białoruskiej. Grupa młodych osób zebrała się w poniedziałek (4 października) wieczorem protest z hasłem "Solidarnie z uchodźcami na granicy - żaden człowiek nie jest nielegalny". Został on zorganizowany przez Młodą Lewicę. Zdaniem jej przedstawicieli na granicy polsko-białoruskiej są łamane prawa człowieka. Mówili o dramatycznym położeniu imigrantów z Afganistanu. - Temperatura w nocy spada do 5 stopni, codziennie dzieciom grożą kolejne choroby. Osoby na granicy są szczute psami i straszone karabinami, rząd ma krew na rękach. Protestujemy przeciwko nieludzkim warunkom, w których funkcjonują osoby uchodźcze w Usnarzu i pokazujemy, że nie ma naszej zgody na cierpienie ludzi na polsko-białoruskiej granicy - mówili reporterce Radia ESKA przedstawiciele Młodej Lewicy.

Demonstranci zapalili znicze, by uczcić pamięć osób zmarłych na granicy. Mieli ze sobą transparenty. - Gdzie są dzieci z Michałowa?, Antyludzki rząd ma krew na rękach - to tylko niektóre z haseł. Zdaniem zebranych na granicy trwa kryzys humanitarny. Dlatego najprawdopodobniej nie skończy się na jednym proteście. Kolejny planowany jest we wtorek 5 października.

Podlaskie. Terytorialsi nakarmili imigrantów. Wśród nich były dzieci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki