Zakład Górniczy Sobieski

i

Autor: Tauron Wydobycie

OGROMNA TRAGEDIA

Katastrofa w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyją cztery osoby

2023-11-28 18:09

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek, 28 listopada, w kopalni Sobieski w Jaworznie (woj. śląskie). Pod ziemią pękł rurociąg, co doprowadziło do śmierci czterech osób. W chwili katastrofy pod ziemią znajdowało się 6 osób. Kondolencje bliskim ofiar złożył prezydent RP, Andrzej Duda, oraz premier, Mateusz Morawiecki.

Cztery osoby zginęły w katastrofie w kopalni Sobieski w Jaworznie

Do tego tragicznego wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie doszło w poniedziałek, 28 listopada, około godziny 15:30.

Jak powiedział PAP dyspozytor WUG, Piotr Strzoda, zdarzenie miało miejsce o godz. 15:30. - Sześcioosobowa brygada oddziału wentylacji była wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni IX, w pokładzie 509 na poziomie 500 - zrelacjonował.

- W trakcie napełniania rurociągu wodą nastąpiło jego niekontrolowane rozerwanie, w wyniku czego na miejscu zginęły trzy osoby - według danych z godz. 17:12. O 18:10 napłynęła informacja, że zmarła jeszcze czwarta osoba - wskazał dyspozytor. - Śmierć tych osób została potwierdzone przez lekarza - zaznaczył.

Jak dodał, jeszcze jedna osoba doznała obrażeń, ale po wypadku była przytomna. Ostatni pracownik nie doznał obrażeń. 

- Informujemy, że akcja ratownicza została zakończona o godz. 20:35. Na powierzchnię przekazano ciała górników, w przypadku których lekarz potwierdził zgon. Łącznie w wypadku zginęły 4 osoby, wszyscy byli pracownikami ZG Sobieski. Dwie pozostałe osoby przebywają w szpitalu. Firma zapewnia opiekę psychologa pracownikom oraz rodzinom poszkodowanym. Przekazujemy głębokie wyrazy współczucia dla rodzin i kolegów zmarłych górników - poinformował rzecznik Tauron Wydobycie, Marcin Maślak.

Prezydent i premier złożyli kondolencje bliskim ofiar wypadku w kopalni

- Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku, do którego doszło dziś w kopalni Sobieski w Jaworznie. W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z Rodzinami i Bliskimi Ofiar oraz z górniczą społecznością. Dziękuję za poświęcenie i odwagę wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej - napisał prezydent RP, Andrzej Duda.

- Ogromna tragedia w kopalni Sobieski w Jaworznie. W wyniku rozszczelnienia rurociągu zginęli pracownicy, a jeden z nich jest ranny. Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i bliskim. Życzę powrotu do zdrowia rannemu. Zapewniam o wsparciu rodzin w tej trudnej sytuacji - napisał na portalu "X" premier, Mateusz Morawiecki. 

Sprawę wypadku skomentował także prezydent Jaworzna, Paweł Silbert.

Dotarły do mnie tragiczne wiadomości o wypadku w jaworznickiej kopalni Tauron Wydobycie ZG Sobieski. Trwa akcja ratunkowa, służby pracują. Niestety wśród poszkodowanych są ofiary śmiertelne… Wyrazy współczucia dla rodzin górnikówprzekazał prezydent miasta.

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie

Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa. Po wyjściu z grupy kapitałowej Taurona na mocy zwartego porozumienia górnicza firma utrzymała prawo do używania swojej nazwy - na razie do końca 2023 r.

Tauron Wydobycie jest trzecią pod względem wielkości wydobycia węgla górniczą spółką, po Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ponad 6,3 tys. osób w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

Pękła tama izolacyjna w kopalni Chwałowice. Młody górnik zginął na miejscu
Sonda
Czy polscy górnicy zarabiają dużo?