Katowice: Samolot z chińskiego Wuhan na lotnisku w Pyrzowicach. Co było na pokładzie?

2020-09-27 19:23 Bartosz Wojsa
Katowice: Samolot z Wuhan w Pyrzowicach. Na pokładzie sprzęt do walki z koronawirusem
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Katowice: Samolot z Wuhan w Pyrzowicach. Na pokładzie sprzęt do walki z koronawirusem

Transportowy boeing 747, jumbo jet z Wuhan, wylądował na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Na pokładzie znalazł się sprzęt medyczny do walki z koronawirusem: maseczki, kombinezony ochrony biologicznej i fartuchy chirurgiczne. To dostawa na zamówienie prywatnego odbiorcy.

W piątek, 25 września, na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wylądował boeing 747, jumbo jet z chińskiego Wuhan, który na pokładzie zawierał wyroby medyczne oraz środki ochrony indywidualnej do walki z koronawirusem, w tym kombinezony ochrony biologicznej, maseczki oraz fartuchy chirurgiczne. "Maszyna Boeing 747-428F(ER) o oznaczeniu G-CLBA, przyleciała do Katowic z chińskiego Wuhan, z międzylądowaniem w rosyjskim Nowosybirsku", podaje Polska Agencja Prasowa. Piotr Adamczyk z biura prasowego katowickiego lotniska podkreślił, że tego typu samoloty są spotykane w Polsce rzadko: nie jest nimi obsługiwana żadna regularna trasa pasażerska i towarowa z lub do Polski. PAP podaje, że lotnisko w Pyrzowicach boeing 747 po raz pierwszy odwiedził w 2003 roku. Od tamtej pory lądował w tym miejscu zaledwie 36 razy. 

Lot zorganizowała spółka Zarys, wytwórca i dostawca sprzętu medycznego, we współpracy z Gefco Forwarding Poland – z branży logistycznej. "Sprowadzony do kraju jednorazowy sprzęt medyczny jest objęty gwarancją jakości marki Zarys. Wyroby powstały zgodnie z wymaganiami dotyczącymi produkcji środków ochrony indywidualnej oraz artykułów medycznych. Firma podlega kontroli jakości zgodnej z normami ISO13485:2016" – zapewniono w informacji katowickiego lotniska, cytowanej przez PAP.

Paweł Ossowski, prezes spółki Zarys, podkreśla, że produkty trafią do szpitali w całej Polsce, aby chronić personel i pacjentów przed zakażeniem SARS-COV-2.  - Od początku wybuchu pandemii koronawirusa (…) pracujemy nieprzerwanie. Zarys International Group m.in. we współpracy z Gefco Forwarding Poland zbudował most lotniczy, dzięki któremu dotychczas dotarło do Polski około 6 tys. m sześc. jednorazowego sprzętu medycznego wysokiej klasy – mówi Ossowski.

PAP: "Lotnisko Katowice to największy regionalny port lotniczym w kraju w segmencie przewozów cargo. W 2019 r. obsłużyło transporty łącznie 20 tys. 121 ton towarów. Samoloty cargo startowały i lądowały tam ponad 3 tys. razy. Port obsługuje sieć pięciu regularnych połączeń towarowych, należy też do lotnisk pierwszego wyboru w przypadku czarterów allcargo".

Pijany piłkarz rozjechał Amelkę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.