Koronawirus na Śląsku. Ktoś tuszuje zakażenia? Chodzi o jedną z kopalń!

2020-08-05 11:36 Rafał Strzelec
Koronawirus w kopalniach. Ktoś tuszuje zakażenia? ŚUW dementuje pogłoski
Autor: PGG

Czy ktoś tuszuje koronawirusa w KWK Rydułtowy? Informację, że może dochodzić do tego typu działań podaje Radio 90. Wedle jednego ze słuchaczy tej rozgłośni w kopalni Rydułtowy również są górnicy, którzy mogą mieć objawy koronawirusa, ale nie są kierowani do sanepidu. Tymczasem w sąsiedniej kopalni Chwałowice trwają badania przesiewowe górników.

KWK Rydułtowy. Ktoś tuszuje koronawirusa?

O możliwym tuszowaniu zakażeń z kopalni Rydułtowy informuje Radio 90. Jak informuje jeden ze słuchaczy w zakładzie są górnicy, którzy w ostatnim czasie informowali o złym samopoczuciu, ale nie są kierowani na testy ani do sanepidu.

- Wszystko odbywa się na zasadzie „siedź cicho, aby nie wypłynęło na wierzch.” Oficjalnie koronawirusa tam nie ma. Gdy któryś z pracowników ma podejrzenie zarażenia koledzy trafiają na przymusowy urlop i normalnie funkcjonują zarażając innych - napisał słuchacz. Wedle jego informacji jedna z zakażonych osób miała trafić do szpitala w Raciborzu. - Władze kopalni lekceważą problem uznając, że go nie ma. Zaś koronawirus rozprzestrzenia się w najlepsze. To jakiś obłęd i paranoja - napisał słuchacz w liście do radia.

Koronawirus w KWK Rydułtowy? Śląski Urząd Wojewódzki dementuje!

Do sprawy odniosła się rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Alina Kucharzewska. Jej zdaniem nie ma żadnych informacji, które świadczyłyby o tym, że ktoś tuszuje zakażenia koronawirusem w kopalni.

- Nie mamy żadnych informacji na temat tego, że tuszowane są zakażenia w zakładach, wręcz przeciwnie, Polska Grupa Górnicza, kiedy pojawiają się podejrzenia ogniska, natychmiast nam to zgłasza, informuje i tak było w przypadku Bielszowic czy Chwałowic. To sama spółka w uzgodnieniu z wojewodą podjęła decyzję niełatwą, aby ponownie przebadać oba te zakłady - mówi rzeczniczka ŚUW.

Tymczasem w znajdującej się nieco ponad 10 kilometrów dalej na wschód kopalni Chwałowice trwają masowe badania górników. Na 816 górników, przebadanych we wtorek pod kątem SARS-CoV-2, 59 miało wynik dodatni. Do środy ma zostać przebadana cała załoga liczącego 2,8 tys. pracowników zakładu.

Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.