Koronawirus na Śląsku: Mieszkańcy wściekli na strefy obostrzeń. "To stygmatyzacja!"

2020-08-06 22:49 Bartosz Wojsa
Koronawirus: wracają obostrzenia! Zmiany dotyczą kilku wojewódźtw [LISTA powiatów]
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Mieszkańcy województwa śląskiego krytycznie oceniają pomysł wprowadzenia w Polsce miast i powiatów, które zostaną oznaczone jako strefy żółte oraz czerwone i w konsekwencji będą w nich obowiązywać większe restrykcje niż w pozostałych częściach kraju. - Boimy się stygmatyzacji. Będą nas wytykać palcami - wskazują mieszkańcy regionu.

Mieszkańcy województwa śląskiego krytycznie oceniają pomysł wprowadzenia w Polsce czerwonych i żółtych stref, w których znajdą się miasta oraz powiaty z najtrudniejszą sytuacją, związaną z epidemią koronawirusa. Od soboty, 8 sierpnia, z powodu wysokiego wzrostu nowych zakażeń w 19 powiatach będą obowiązywać większe restrykcje niż w pozostałych częściach kraju. Do stref czerwonych przynależeć będzie m.in. Ruda Śląska i Rybnik, ale też powiaty: pszczyński, rybnicki czy wodzisławski. - Bezwzględnie wszędzie mieszkańcy będą musieli nosić maseczki. Jest ogłoszenie: nie ma konkretów. Ale może się to na nas negatywnie odbić - mówi Krzysztof Piecha z UM Ruda Śląska, w rozmowie z Eska.pl. Przedstawiciel rudzkiego magistratu zwraca uwagę na to, że "Ruda Śląska jest miastem znajdującym się w środku dużej metropolii i wprowadzanie obostrzeń tylko w tym mieście jest bezcelowe i spowoduje tylko chaos".

- Nie jesteśmy tutaj samotną wyspą. Nie wiemy nawet jak ma funkcjonować komunikacja miejska. Większość linii, które przejeżdżają przez Rudę Śląską to są połączenia, które dotyczą kilku miast. Obawiamy się tego, że rudzianie mogą być stygmatyzowani - mówi w Esce Śląskie Krzysztof Piecha. - Miasto rozumie jednak działania rządu, bo jednak odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń w Rudzie Śląskiej - dodaje. 

Wytykania palcami i stygmatyzacji boją się też mieszkańcy pozostałych miejscowości. Uważają, że wszystkie regiony Polski powinny być traktowane tak samo w kwestii wprowadzanych czy znoszonych obostrzeń. Co istotne, oprócz czerwonych stref w Śląskiem pojawią się też żółte i znajdą się w nich m.in. Jastrzębie-Zdrój czy Żory, ale też pow. cieszyński. Obostrzenia będą dotyczyć m.in organizacji imprez masowych i okolicznościowych rodzinnych, gastronomii, siłowni, kin, kościołów, transportu zbiorowego.

Rozwiązana tajemnica zabójstwa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.