Hubert Kowol nie żyje

i

Autor: Miasto Bytom

Smutne wiści

Ksiądz prałat Hubert Kowol nie żyje. Duchowny z Bytomia miał 93 lata

2022-12-11 7:37

Smutne wieści przekazał Urząd Miasta w Bytomiu. Nie żyje ksiądz prałat Hubert Kowol, długoletni proboszcz parafii pw. św. Barbary, kapelan Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i pracowników Opery Śląskiej. Zmarł w sobotę, 10 grudnia. Miał 93 lata.

Ksiądz prałat Hubert Kowol nie żyje. Miał 93 lata

Ksiądz prałat Hubert Kowol przyjął święcenia kapłańskie w 1954 roku. Ukończył studia filozoficzno - teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. Był wikariuszem w Zabrzu-Mikulczycach oraz w bytomskiej parafii Wniebowzięcia NMP. Od 1960 roku był administratorem parafii w Kopienicy - Łubiu, zaś od 1965 roku mianowano go proboszczem parafii pw. św. Barbary w Bytomiu, którą kierował przez 35 lat. Kowol był wieloletnim dziekanem dekanatu Bytom-Wschód, kapelanem szpitala przy ul. Żeromskiego w Bytomiu oraz pracowników Opery Śląskiej w Bytom. Aktywnie wspierał proces przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Duchowny przeszedł na emeryturę w 2000 roku. Dwa lata później obronił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego pracę doktorską. W 2009 roku trzymał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia za jego działalność na rzecz przystąpienia Polski do UE. - Uhonorowanie księdza Huberta Kowola Tytułem Honorowego Obywatela Bytomia będzie nie tylko pięknym zwieńczeniem jego dotychczasowej pracy dla naszego miasta, ale i wyrazem należnego uznania społeczeństwa Bytomia dla człowieka będącego wzorem dobroci, szlachetności, potrafiącego łączyć ludzi ponad podziałami w imię chrześcijańskiego dziedzictwa Europy - czytamy w uzasadnieniu.

Duchowny zmarł 10 grudnia. Miał 93 lata.

Ksiądz miał udzielić chrztu i ślubu. Staś umarł przed kościołem. "Miała być radość, będą łzy"
Nasi Partnerzy polecają