Pałac Kawalera w Świerklańcu

i

Autor: wikimedia commons/Paweł Michalik

Pałac Kawalera czegoś takiego jeszcze nie widział. Niezwykłe wydarzenie w Świerklańcu

2022-07-01 21:50

Na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu od 2 lipca br. codziennie 30 min. po zachodzie słońca wyświetlane będzie widowisko mappingowe pt.: „Miłość Blanki i Guida”. Projekt wygrał w ubiegłorocznym Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. Pomysł i jego realizacja to dzieło Stowarzyszenia WRAZIDLOK, które blisko współpracuje z Gminą Świerklaniec.

Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl wyjaśnia - Świerklaniec i jego wspaniała historia opromieniają cały Śląsk. Cieszę się, że na terenie naszej gminy Stowarzyszenie WRAZIDLOK czuje się tak dobrze i realizuje wiele projektów. Liczę, że nasz Park będzie przyciągał wieczorami tłumy romantyków, którzy obejrzą niezwykły show na fasadzie neobarokowego Pałacu Kawalera. Zapraszam do Świerklańca i jeszcze raz powtórzę, kto nie zna naszej historii naszej gminy nie zrozumie fenomenu Śląska.

Zakochani Blanka de Paiva i Guido Henckel von Donnersmarck znów zatańczą w świerklanieckim parku. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, autorem tekstu, producentem jest dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK - Śląsk zachwyca bogactwem swojej historii, zdumiewa niezwykłymi ludźmi, którzy go tworzyli i rozwijali w przeszłości. Stała prezentacja multimedialna to w naszym zamyśle atrakcja, która na nocnej mapie Śląska będzie intensywnie przyciągać uwagę tak Ślązaków jak i przyjezdnych. Fetuję nasz sukces i dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia.

Poniżej szczegółowy plan wydarzenia na sobotę, 2 lipca:

  • 20.00 - oprowadzanie po Pałacu Kawalera
  • 21.00 - występ Chóru Mieszanego KLASTER
  • 22.00 – pokaz widowiska mappingowego
  • 22.30 - nocne oprowadzanie po Pałacu Kawalera

W pokazie mappingowym narratorem jest Mirosław Neinert, głosem Blanki czaruje Barbara Lubos, zaś w rolę Guida wcielił się Robert Talarczyk. Wielcy aktorzy kunsztem swoich głosów stworzyli opowieść o niezwykłych zakochanych XIXw. W opowieści pojawiają się wątki: moskiewski, londyński, paryski, świerklaniecki… 

Chór Klaster tworzą pasjonaci śpiewu chóralnego. Skąd wzięła się nazwa? Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień. Łukasz Łoboda dyryguje chórem.

Pokaz mappingowy "Miłość Blanki i Guida" został sfinansowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022”. Mapping to pokaz typu światło-dźwięk, który w celach ekspozycyjnych wykorzystuje detal architektoniczny obiektu, na którym jest wyświetlany. O czym opowiada widowisko? Guido Henckel von Donnersmarck bajecznie bogaty hrabia ze Świerklańca i Blanka de Paiva, kurtyzana starsza od niego 11 lat spotykają się przypadkiem… tak zaczyna się historia wielkiej miłości. Kim byli?

Guido to bajecznie bogaty arystokrata, wojskowy, dyplomata, budowniczy, innowator, największy bogacz w historii Górnego Śląska. Blanka to kobieta zachwycająca, odurzająca, to eksplozja. Kobieta szpieg, poliglotka, koneserka, pławiąca swoją pożądliwość w niewyobrażalnym luksusie. Para ta buduje olbrzymi Pałac w Świerklańcu zaprojektowany i wyposażony przez Francuzów. Miłość Blanki i Guida kończy się tragiczne: jedwabny szal Pani na Świerklańcu w trakcie galopady zaplątał się w konar drzewa, co skończyło się tragiczne. Blanka udusiła się. Zakochany mąż nie pochował żony, trafiła ona do wanny z formaliną, która stała na pałacowym poddaszu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki