Śląskie: Skażona woda w kranach, nie pijcie jej! Zapasy w butelkach dla mieszkańców

2020-07-08 22:19 Bartosz Wojsa
Śląskie: Skażona woda w kranach, nie pijcie jej! Zapasy w butelkach dla mieszkańców
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Śląskie: Skażona woda w kranach, nie pijcie jej! Zapasy w butelkach dla mieszkańców

Śląskie: Lubliniecki sanepid wydał pilny komunikat, w którym ostrzega przed spożywaniem skażonej wody w Lisowicach. To tam w czasie badań kontrolnych stwierdzono w wodzie obecność bakterii z grupy coli. Jej spożycie może być niebezpieczne!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu podał, że 29 czerwca przebadano wodę z wodociągu w Szkole Podstawowej w Lisowicach, a wyniki wskazały na to, że znajduje się w niej bakteria z grupy coli. Skażenie dotyczy wody w sieci wodociągowej w Dralinach i Lisowicach. Uważajcie, nie pijcie jej! 

- Ilości drobnoustrojów w próbce wynosiła 13 jtk na 100 ml wody z grupy coli, norma przy rozszerzonym badaniu wynosi 10 jtk na 100 ml wody. W wodzie nie stwierdzono obecności groźnej bakterii Escherichia coli - poinformowała mieszkańców wójt gminy Pawonków, Joanna Wons-Kleta, na swoim Facebooku. 

7 lipca zostały pobrane kolejne próbki w czterech miejscach w Lisowicach i Dralinach, a następnie zostaną przebadane w laboratorium, któremu w tym roku gmina zleca badania. - Dodatkowo eksploatator sieci pobierze kolejne kilka próbek i zbada je w innym laboratorium. Pierwsze wyniki będę w środę w godzinach popołudniowych. Również w środę zostaną pobrane próbki przez sanepid - napisała wójt gminy.

Czy mieszkańcy boją się jeździć komunikacją miejską?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Sanepid zdecydował, że woda z wodociągu Lisowice nie nadaje się do spożycia przez ludzi, a także do przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i mycia zębów. Komunikat lublinieckiego sanepidu obowiązuje do odwołania.

- Dziś dostarczymy państwu wodę butelkowaną. Bardzo mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Mam nadzieję, że jak najszybciej będę mogła państwa poinformować o odwołaniu tego stanu wyjątkowego - napisała wójt 6 lipca.