TRZECIA FALA EPIDEMII. Katowicki szpital polowy uruchomi kolejne moduły? "Rośnie liczba pacjentów"

2021-03-02 14:25 Rafał Strzelec
Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach
Autor: Kasia Zaremba Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach

Wkrótce minie rok (dokładnie 4 marca), kiedy w Polsce wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Od tamtej pory wedle ministerialnych statystyk zachorowało już ponad 1,7 miliona osób, zmarło blisko 45 tys. pacjentów. A przed nami, jak ostrzegają pacjenci, trzecia fala pandemii. Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przygotowuje się na wzrost liczby pacjentów. Wojewoda prosi ministerstwo, aby można było uruchomić kolejny moduł.

Pod koniec listopada ubiegłego roku ogłoszono, że szpital polowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach jest już gotowy na przyjęcie pacjentów. W pierwszym etapie uruchomiono wówczas miejsca dla 100, góra 200 zakażonych. Jak zauważał wówczas wojewoda Jarosław Wieczorek taka liczba w pełni odpowiadała na potrzeby. Podpisano umowy ze 120 lekarzami, w pomoc pacjentom zaangażowano również ratowników górniczych. Minęły miesiące. Wydawało się, że epidemia znów jest pod kontrolą, ale w ostatnich dniach lutego i na początku marca eksperci biją na alarm. Ogłaszają trzecią falę epidemii koronawirusa. Rośnie liczba zakażeń, chorych, zmarłych. Zauważalne jest to również w naszym województwie.

Zobacz również: Koronawirus w Polsce 2 marca. Ile jest dziś zakażeń? Stan epidemii w województwie śląskim [RAPORT, 02.03.2021]

- W ostatnim tygodniu w województwie śląskim niestety wzrasta liczba mieszkańców zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji. Rośnie również liczba pacjentów w szpitalu tymczasowym w Katowicach i na dziś (2 marca) to 77 pacjentów, w tym 12 jest leczonych na tzw. łóżkach respiratorowych - poinformowała nas Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Przeczytaj koniecznie: SZOK! SPRZĘT I ŁÓŻKA zniknęły ze szpitala tymczasowego! Co się stało?

Na Stadionie Narodowym, który teraz jest największą polową lecznicą, zadecydowano o uruchomieniu nowego modułu dla pacjentów. Tak samo będzie również w MCK w Katowicach. - W miniony piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się z wnioskiem do ministra zdrowia o uruchomienie kolejnego modułu i wówczas łącznie funkcjonowałoby ponad 100 łóżek. Sam szpital przygotowany jest na 500 pacjentów. Dodatkowa kadra medyczna jest już skompletowana do opieki nad pacjentami - zapewnia Kucharzwska. 

Zobacz koniecznie: Chcieli uciec przed policjantami. Wybrali ZASKAKUJĄCE rozwiązanie. Został im tylko cmentarz

Patrząc na suche liczby, jest się czym niepokoić. Jeszcze tydzień temu na kwarantannie przebywało 12732 osób. We wtorek 2 marca ich liczba wynosi już ponad 17 tysięcy. Liczba nowych zakażeń oscyluje już nie w przedziale 400-500 dziennie, ale sięga już nawet ponad 1000 przypadków w skali województwa. Jeśli nie uda się spowolnić wzrostu, możemy żyć przez kolejnych kilka miesięcy pod epidemicznym pręgierzem. To będzie dla zrujnowanej już i tak gospodarki prawdziwa katastrofa.

Skradzione szczepionki w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE