Zabrze. Nie żyje ks. Marian Krojenka. "Dobry, życzliwy i zawsze uśmiechnięty kapłan"

2022-01-22 12:22
ks. Proboszcz Marian Krojenka
Autor: facebook/grzybowiceparafia

Ks. Marian Krojenka z Zabrza nie żyje. Był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różancowej w Zabrzu-Grzybowicach przez prawie 30 lat. Zmarł niespodziewanie 21 stycznia. Miał 63 lata. Ks. Krojenka był jednym z najbardziej znanych i lubianych księży w Zabrzu. Nie zdążył ukończyć dzieła swojego życia - budowy nowego kościoła w zabrzańskich Grzybowicach. Przyjaciele i współpracownicy wspominają ks. Krojenkę w poruszających słowach. Łzy same cisną się do oczu.

O śmierci ks. Mariana Krojenki poinformowała na swoim profilu na Facebooku parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zabrzu-Biskupicach. Informacje potwierdził również w mediach społecznościowych Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza oraz parafia w Zabrzu-Grzybowicach na swojej stronie internetowej. "Z nadzieją Zmartwychwstania zawiadamiamy, że 21 stycznia o godz. 6:45 w wieku 63 lat, w tym 37 lat w Chrystusowym kapłaństwie, zmarł ks. Proboszcz Marian Krojenka" - czytamy na stronie grzybowickiej parafii.

Ks. Marian Krojenka urodził się 15 maja 1958 r. w Bytomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1984 r. w Opolu. Pracował jako wikariusz w parafiach:

 • Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach (1984-1987),
 • Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy (1987-1992),
 • Matki Bożej Różańcowej w Zabrzu-Grzybowicach.

W tej ostatniej wikarym był tylko rok, bo w 1993 r. został ustanowiony tam proboszczem. Tę posługę pełnił przez prawie 30 lat, do końca swoich dni. Wierni, współpracownicy i przyjaciele zapamiętali ks. Krojenkę jako dobrego, uczynnego, życzliwego człowieka, a także uważnego i zaangażowanego w sprawy parafii kapłana. Na stronie internetowej parafii jest kir, symbolizujący żałobę, jaką okryli się wierni z Grzybowic.

ZOBACZ TEŻ: Zabrze. Elżbieta Adach nie żyje. Walczyła o prawa lokatorów Huty Zabrze. "Zawsze bezkompromisowa i oddana sprawom społecznym"

Ostatni raz widzieliśmy się podczas ubiegłorocznych dożynek w Grzybowicach. Po obiedzie zabrał nas do nowobudowanego kościoła. Z zewnętrz jest jeszcze trochę pracy: elewacja, brukowanie. Wnętrze było praktycznie gotowe. Dbał o każdy szczegół. Przepięknie. Szukał w Internecie starych lamp, wykończeń, dbał o detale. Tak bardzo cieszył się tą budową - wspomina ks. Mariana Krojenkę Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

W 2014 roku ks. Marian Krojenka rozpoczął dzieło swojego życia - budowę nowego kościoła. Nie udało mu się go dokończyć, ale niewiele mu zabrakło. Wewnątrz i na zewnątrz świątynia jest praktycznie gotowa.

ZOBACZ TEŻ: Zabrze. Tak będą wyglądały centra przesiadkowe. Będzie zielono i nowocześnie [ZDJĘCIA]

Pogrzeb duchownego odbędzie się we wtorek, 25 stycznia, jednak uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w dniu śmierci proboszcza, czyli 21 stycznia modlitwą różańcową za zmarłego. Drugi różaniec zostanie odmówiony w sobotę, 22 stycznia, o godz. 18 w grzybowickim kościele, a kolejny w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 16.

Przebieg uroczystości pogrzebowych ks. Krojenki w poniedziałek, 24 stycznia:

 • 7:00 msza święta
 • 16:00 wprowadzenie trumny do kościoła, msza św. eksporty
 • 17:00 - 20:00 czuwanie grup parafialnych
 • 20:00 msza św.
 • 21:00 zakończenie czuwania - Apel Jasnogórski.

Pogrzeb ks. Mariana Krojenki będzie we wtorek, 25 stycznia. Oto harmonogram uroczystości:

 • 7:00 msza święta
 • 8:00-10:00 czuwania przy trumnie zmarłego ks. proboszcza Mariana
 • 10:00-10:30 różaniec za zmarłego ks. proboszcza
 • 11:00 rozpoczęcie ceremonii pogrzebowych.
Sonda
Czy boisz się śmierci?
Ksiądz ratownik medyczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE