Zabrze. Spacer wieczorami? Tylko z zatkanym nosem!

i

Autor: Rafał Strzelec

Zabrze. STRASZLIWY SMRÓD nie daje żyć mieszkańcom! "Rz***gać się chce"

2020-07-24 15:23

Zabrze od kilku lat zmaga się z problemem potwornego smrodu. W samym centrum blisko 170-tysięczego miasta wyczuwalny jest kwaśny, duszący zapach, który budzi odrazę wśród mieszkańców. Jego źródłem jest Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych, która mieści się nieopodal miasta. Zakończono pierwszy etap hermetyzacji obiektu. Ale na efekty trzeba poczekać co najmniej do jesieni.

Zabrze. Miasto ŚMIERDZI! Mieszkańcy są wścieli

Wieczorny spacer po Zabrzu po prawdziwa gehenna. W takie dni, jak ostatnio (słonecznie, bez deszczu) korzystanie z uroków pogody jest niezwykle uciążliwe. To wszystko przez potworny smród, który rozlewa się po centrum miasta. Kwaśny, duszący "zapach" jest wyczuwalny od dworca przy Goethego, po Plac Krakowski, Plac Wolności i okolice budynku Urzędu Miasta przy ul. Powstańców Śląskich.

- Cuchnie w Zabrzu pod patronatem Św. Kamila a szczególnie na osiedlu Centrum Południe-Kibel... Poluzowali sobie po wyborach i przetargach, no i dali czadu... Cuchnie gównianymi śmieciami. Cuchnie smrodem. Rzygać się chce. Zamykamy latem okna by smród Nas nie truł - piszą zbulwersowani mieszkańcy miasta w mediach społecznościowych.

Skąd ten przykry zapach? Jego źródłem jest Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w dzielnicy Zandka, mieszcząca się kilkaset metrów od ścisłego centrum miasta. Problem istnieje od co najmniej sześciu lat. Pod naciskiem mieszkańców podjęto decyzję o hermetyzacji zakładu. Prace rozpoczęto w 2018 roku.

- Po zakończeniu modernizacji wszystkie procesy biologicznego przetwarzania odpadów będą odbywały się w szczelnie zamkniętej hali. Powietrze mające kontakt z odpadami, będzie wydostawało się na zewnątrz przez specjalny system filtrujący. Wykorzystane w nim filtry będą je oczyszczały oraz eliminowały uciążliwość zapachową będącą efektem przetwarzania odpadów – mówił jakiś czas temu Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. Inwestycji i Technologii FCC Polska.

Ciągłe zmiany w prawie

Sprawa się przeciągała, bowiem w ostatnich latach zmieniały się przepisy ustawy o odpadach. - Musieliśmy dostosować się do zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Pozwolenia na gospodarowanie odpadami muszą być zbieżne z aktualnie wymaganymi przez przepisy prawa - mówi nam Aldona Dydak, rzecznik prasowy FCC Polska. W czerwcu udało się jednak zakończyć pierwszy etap inwestycji, obliczonej na 15 milionów złotych. Obejmowała ona stworzenie nowej hali operacyjnej, tuneli kompostowniczych oraz wentylatorowni wraz z systemem oczyszczania powietrza.

Zabrze. Smród nie daje żyć mieszkańcom miasta. Kiedy to się skończy?

Teraz czas na drugi etap, który został właśnie rozpoczęty. - Ukończenie prac planujemy na jesień tego roku. Robimy wszystko, aby ulżyć mieszkańcom - zapewnia Aldona Dydak.

Druga część inwestycji obejmuje "modernizację dotychczasowej instalacji, a dokładnie wymianę otwieranych dachów tuneli BIODEGMA na stałe żelbetowe, następnie połączenie obu części instalacji w jedną całość". Ale potem znów będzie trzeba czekać na uzyskanie stosownych pozwoleń od samorządu wojewódzkiego. Wydaje się zatem, że temat zostanie zakończony najwcześniej jesienią tego roku. Oby, bowiem smród w centrum miasta jest naprawdę uciążliwy.

Policjanci z Zabrza zrobili prezent dziecku