Żołnierze z Ukrainy przejdą operacje rekonstrukcyjne w Czeladzi. Pomogą kanadyjczycy

i

Autor: PZZOZ Czeladź Żołnierze z Ukrainy przejdą operacje rekonstrukcyjne w Czeladzi. Pomogą kanadyjczycy

Wojna w Ukrainie

Żołnierze z Ukrainy przejdą operacje rekonstrukcyjne w Czeladzi. Pomogą Kanadyjczycy

2022-09-10 18:46

Ponad 20 ukraińskich żołnierzy przejdzie poważne zabiegi rekonstrukcyjne w szpitalu powiatowym w Czeladzi. Operacje rekonstrukcyjne będą możliwe dzięki Fundacji Kanada-Ukraina. Pierwsze operacje odbędą się już w poniedziałek, 12 września. Podczas operacji pomogą ortopedzi z Kanady.

Żołnierze z Ukrainy przejdą operacje rekonstrukcyjne w Czeladzi

Główny cel to objęcie specjalistyczną opieką chirurgiczną poszkodowanych w wojnie pacjentów ze złożonymi defektami pourazowymi, którzy w innym przypadku nie otrzymaliby leczenia.

Czytaj również: Marcelina z Rybnika wybudziła się ze śpiączki. Prawda o tureckich wakacjach wyjdzie na jaw?

- Przyjeżdżają lekarze z najlepszych szpitali w Kanadzie z najnowocześniejszą techniką leczenia na świecie, z drukarkami 3D, drukowaniem kości brakujących do rekonstrukcji. Główną ekipą są lekarze ortopedzi - powiedział nam pełnomocnik dyrektora czeladzkiego szpitala Dariusz Jorg.

WAMPIRY Z GLIWIC U DENTYSTY

Do czeladzkiej placówki trafi 20 żołnierzy. W poniedziałek rozpoczną się pierwsze operacje.

Pierwsza grupa ośmiu rannych to wszystkie zabiegi rekonstrukcyjne twarzoczaszki, czyli zniszczenia części twarzy i doprowadzenia do stanu, w którym będą mogli normalnie funkcjonować. Dwóch, których już mamy w szpitalu to są obrażenia kończyn. Jeden z pacjentów bardzo ciężko ranny, praktycznie każda kość zniszczona przez działania wojenne - dodaje Dariusz Jorg.

Szpital powiatowy w Czeladzi ze specjalnym oddziałem

Rozmowy z kanadyjskimi partnerami trwały od marca. Fundacja poszukiwała na terenie Polski placówki, która będzie w stanie zabezpieczyć organizowaną przez nią misję medyczną przez co najmniej rok.

Czytaj także: Pszczyna. Śmierć ciężarnej Izabeli. Kolejny lekarz z zarzutami

Czeladzki szpital zadeklarował wszelkie potrzebne wsparcie i zaprosił przedstawicieli fundacji, by zapoznali się z możliwościami szpitala. Weryfikacja przebiegła pomyślnie, czego efektem jest podpisanie długofalowego porozumienia o współpracy.

Na potrzeby Canada Ukraine Surgical Aid Program w szpitalu utworzono dodatkowy oddział. Jego zespół będą tworzyć medycy z Kanady, Polski i Ukrainy. Do Polski przyjadą m.in. anestezjolodzy, chirurdzy ortopedyczni, naczyniowi, specjaliści chirurgii głowy i szyi, twarzoczaszki, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń oraz pediatrzy.

Specjaliści z Kanady wsparciem dla lekarzy

Lekarzy będzie wspomagać kanadyjska kadra pielęgniarek, farmaceuci, specjaliści IT, a także polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi. W tym gronie znajdą się także lekarze z Ukrainy, którzy w ostatnim roku podjęli pracę w Czeladzi. Realizowany we współpracy z Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Program Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina (CUSAP) to odpowiedź na potrzebę zapewnienia długofalowej pomocy pacjentom z wadami pourazowymi i deformacjami.

Przeczytaj koniecznie: Autostrada A1 w Częstochowie zablokowana. Ciężarówka leży na jezdni

Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r. zrealizowała 7 misji medycznych w 4 największych miastach Ukrainy. Zespoły chirurgiczne składały się ze specjalistów ochotników z całej Kanady, w tym ze światowej sławy chirurgów urazowych i rekonstrukcyjnych, anestezjologów i pielęgniarek.

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany