para całująca się na kanapie

i

Autor: Getty Images

Dlaczego wciąż jestem zdradzana? "Zemsta. Agencja rozbitych serc" Nataszy Sochy przynosi odpowiedzi

2022-04-19 14:41

Ze zdradą mierzy się główna bohaterka książki Nataszy Sochy – "Zemsta. Agencja rozbitych serc". Autorka podeszła do tematu z humorem, ale to poważne pytanie – dlaczego w każdym związku jestem zdradzana? – często pada w gabinecie. Z psycholożką Klaudią Klukowską rozmawiamy o tym, dlaczego tak się dzieje, że niektóre kobiety doświadczają zdrady w każdym kolejnym związku.

– Dlaczego w każdym związku jestem zdradzana? – to pytanie często słyszy psycholog w zaciszu gabinetu.Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych tłumaczy: Nie doceniamy potęgi naszej podświadomości i tego, jak silne mogą być schematy, w których funkcjonujemy. Tymczasem, to właśnie za ich sprawą potrafimy być największymi sabotażystami własnego szczęścia.

Jeśli nauczyliśmy się, że miłość nieodłącznie związana jest z cierpieniem i huśtawką emocjonalną, podświadomie wybieramy partnerów, którzy nam to zapewnią. W przedbiegach odrzucamy tych oferujących nam stabilizację, a biegniemy za trudnymi partnerami, o których zainteresowanie będziemy toczyć walkę z góry skazaną na porażkę. Jeśli jednak od najmłodszych lat miłość łączyła się u nas z walką, to właśnie takiego połączenia będziemy szukać.

Czasami to, czego najbardziej pragniemy, jest równocześnie tym, czego najbardziej się obawiamy. I tak paradoksalnie, można nosić w sobie równocześnie lęk przed bliskością i jej ogromną potrzebę. W takim przypadku podświadomie będziemy wybierać partnerów, którzy mają problemy z budowaniem głębokich więzi. Tych, którzy nie angażują się, unikają, a często też zdradzają.

Dobrą informacją jest to, że destruktywne schematy można (a nawet należy) przełamać. Jeśli zauważyłaś, że w twoich kolejnych związkach powtarza się ten sam niechciany scenariusz, to już pierwszy krok na ścieżce ku lepszemu. Ważna jest bowiem świadomość problemu. Jeśli potrafisz go zdefiniować, możesz zacząć pracę nad poprawą jakości swojego życia. Warto udać się do specjalisty. Psychoterapia pomoże ci dotrzeć do podłoża problemów, przyjrzeć się powtarzanym schematom, by ostatecznie je przełamać i zastąpić tymi konstruktywnymi.

Jak odbudować zaufanie w związku tłumaczy Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych

O zdradzie pisze Natasza Socha w swojej najnowszej, pełnej humoru powieści detektywistycznej "Zemsta. Agencja rozbitych serc". Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy wybaczyłabyś zdradę partnerowi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki