Dzień Świstaka

i

Autor: FR171704 AP/Associated Press/East News Dzień Świstaka 2023. Kiedy wypada?

Zwyczaje na świecie

Ile dni do wiosny 2023? Dowiesz się w Dzień Świstaka. Sprawdź, kiedy jest i co oznacza to święto

2023-02-01 16:07

Łatwo policzyć ile dni zostało do kalendarzowej wiosny 2023, jednak inaczej jest w kwestii pogody. Z pomocą przychodzi tradycja i Punxsutawney Phil czyli bohater święta obchodzonego w Stanach Zjednoczonych i Kandzie. W Dzień Świstaka uroczy gryzoń przepowiada rychłe nadejście wiosny lub kolejne sześć tygodni zimy.

Jeśli zastanawiasz się ile dni zostało do wiosny 2023, łatwo to policzysz. Kalendarzowa wiosna zawsze zaczyna się tego samego dnia czyli 21 marca. W tym roku będzie to wtorek. Astronomiczna wiosna rozpocznie się w poniedziałek, 20 marca o godzinie 22:24.

Dzień Świstaka 2023. Kiedy jest i na czym polega?

Dzień Świstaka obchodzony jest zawsze 2 lutego. W 2023 roku wypada on w czwartek. Skąd wywodzi się Dzień Świstaka i na czym polega? - Dzień Świstaka to tradycja sięgająca 2 lutego 1887 r., kiedy to świstak Phil wyszedł ze swej zimowej kryjówki, by „przewidzieć” pogodę na najbliższe tygodnie. Wedle zwyczaju, jeśli zwierzak zobaczy swój cień, przestraszy się go i czmychnie do nory, mieszkańcy Punxsutawney w Pensylwanii kolejne sześć tygodni zimy mają jak w banku. Jeśli natomiast zostanie na zewnątrz, wiosna jest tuż za rogiem. Dziwaczne? W czasach, gdy nie było naukowych prognoz meteorologicznych, często polegano na przesądach – w Europie obserwowano np. wybudzanie się niedźwiedzi. Cóż, przesąd przesądem, ale kolejne wcielenia Phila w 2/3 przypadków mają rację... - wyjaśnia dr Tomasz Pudłowski: amerykanista i medioznawca, na łamach magazynu „Podróże”.

Dzień Świstaka 2023. Jak obchodzone jest święto w Punxsutawney?

Punxsutawney to miasto w hrabstwie Jefferson w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. W jego pobliżu wydobywany jest wysokiej jakości węgiel kamienny. Jednak miejscowość słynie z Dnia Świstaka. Najbardziej znanym mieszkańcem Punxsutawney jest właśnie Punxsutawney Phil, czyli świszcz, który przepowiada rychłe nadejście wiosny lub długą zimę. Każdego roku 2 lutego w miasteczku świętowany jest Dzień Świszcza. Odbywa się specjalna ceremonia, której główną gwiazdą jest wspomniany już amerykański świstak Phil. I jak przystało na gwiazdę gryzoń żyje przez cały rok w prawdziwym luksusie, w podgrzewanej norce w pniu drzewa, a także w terrarium miejskiej biblioteki, otoczony opieką członków Klubu Świstaka.

Dzień świstaka metaforą powtarzalności

Za sprawą komedii z Billem Murrayem termin "dzień świstaka" jest używany w popkulturze i oznacza przeżywanie każdego dnia tak samo. Polega na doświadczaniu identycznych zdarzeń każdego kolejnego dnia.

Dzień Świstaka. Gdzie obejrzeć film online?

„Dzień świstaka” to także tytuł amerykańskiej komedii romantycznej z genialnymi rolami Andie MacDowell i Billa Murraya. Obraz powstał w 1993 roku i rozsławił Punxsutawney na cały świat. Jednak film opowiadający o powtarzającym się dniu prezentera pogody, niemal w całości kręcony był w Woodstock w stanie Illinois. To właśnie za sprawą tej komedii w Polsce mówimy o Dniu Świstaka, a nie Dniu Świszcza. Wszystko przez rozbieżności w tłumaczeniu filmu. „Dzień świstaka” w całości i z lektorem w ubiegłym roku można było obejrzeć na portalu cda.pl oraz na HBO Max. Aktualnie film można jedynie wypożyczyć online w serwisach iTunes lub Rakuten.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy jest Dzień Naleśnika 2023?

Sonda
Myslisz, że Phil, w Dzień Świstaka 2023 przepowie rychłą wiosnę?
Wiszące lalki i misie na drzewie. Upiorny skwerek na dużym osiedlu
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają