Caffe Corner

i

Autor: Ambasada RP w Belgradzie/FACEBOOK (2) Caffe Corner

Niesamowita historia!

W tej europejskiej restauracji Polacy jedzą za darmo. Ambasada RP potwierdza, wszystko zostało opłacone sto lat temu

2024-03-12 13:29

Choć to brzmi niewiarygodnie, to polscy dyplomaci potwierdzają — w tej europejskiej restauracji Polacy nie płacą za posiłek. Chodzi o serbską restaurację „Caffe Corner” w malowniczej miejscowości Valjevo, przez którą przepływa jedna z najczystszych rzek w Europie. Okazuje się, że rachunek za nasze zamówienia zapłacił polski lekarz Ludwik Hirszfeld. Jak to możliwe?

W mediach społecznościowych Ambasady RP w Belgradzie pojawiły się zdjęcia naszych dyplomatów odwiedzających „Caffe Corner” w Valjevie, a wraz z nimi ciekawa historia dotycząca Polaków. Według pracowników ambasady nasi rodacy nie płacą za posiłki i napoje w tym miejscu. Ma to być gest wdzięczności właścicieli restauracji wobec polskiego lekarza Ludwika Hirszfelda.

W tej europejskiej restauracji Polacy jedzą za darmo. Ambasada RP potwierdza wszystko zostało opłacone z góry już sto lat temu

Valjevo to niewielka miejscowość oddalona około 100 km od stolicy Serbii – Belgradu. Miasto jest malownicze położone nad brzegiem czterech rzek, z których jedna to Gradac, uznawana za jedną z najczystszych w Europie. Centrum miasta zachwyci fanów orientalnego stylu. Nie brakuje tu także muzeów i klasztorów oraz innych zabytków. Jak się okazuje, miejscowość może urzekać także ze względu na swoją gościnność. W szczególności kawiarnia i restauracja „Caffe Corner”.

- Czy wiecie, że w Valjevo jest kawiarnia-restauracja, w której Polacy mogą zjeść lunch lub napić się drinka całkowicie za darmo?! Musimy podziękować za to doktorowi Ludwickowi Hirsfeldowi!Słysząc historię Hani i Ludvika Hirsfelda, ich poświęcenia nie tylko dla mieszkańców Valjewa, ale dla całego Serbskiego narodu, Čorçe Momić, właściciel kawiarni-restauracji Corner w Valjewie, postanowił nigdy więcej nie pobierać opłat za żadnego Polaka! Przedstawiciele ambasady odwiedzili Pana Đorđa Caffe Corner! I uwierzcie nam — to prawda![...], a kiedy poprosiliśmy kelnera o rachunek, dostaliśmy odpowiedź — Hirsfeld zapłacił za to 100 lat temu! - czytamy na FB w Ambasady RP w Belgradzie.

Warto dodać, że w czasie I wojny światowej całe Valjevo było przekształcone w szpital, w którym leżeli ranni i ranni oraz chorzy na epidemię tyfusu. To właśnie wtedy polski lekarz, bakteriolog i immunolog pomógł w wielkiej akcji zwalczania tyfusu plamistego. Brał także udział w tworzeniu serbskiej służby zdrowia. Do dziś wielu Serbów jest mu za to wdzięcznych w tym właściciel „Caffe Corner”. Jednak zanim złożymy zamówienie, warto dopytać, czy oferta darmowych posiłków dla Polaków jest aktualna.

ZOBACZ TEŻ: Uczty na Titanicu były wystawne jak na królewskim dworze. Pasażerowie pierwszej klasy jedli dania, o których wielu może pomarzyć. Co znalazło się w menu na kilka dni przed katastrofą?

Quiz o książkach. Sprawdź, czy na pewno znasz tytuły popularnych dzieł literackich. Większość popełnia błąd już przy 4 pytaniu

Pytanie 1 z 10
Joseph Heller „Paragraf _"
Bydgoski Bazar po raz czwarty! Tłumy w BCTW

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki