Co zawiera NOWY PROJEKT ustawy o leczeniu BEZPŁODNOŚCI? Kto będzie mógł poddać się zapłodnieniu IN VITRO?

2015-03-16 11:00

Nowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności (m.in. metodą in vitro) trafił do Sejmu. Projekt zakłada, że z zapłodnienia in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz pary, które są w nieformalnych związkach partnerskich. Obecnie w prawie nie istnieją żadne regulacje dotyczące procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Poznaj pozostałe szczegóły nowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności.

Bezpłodność to problem aż 1,5 miliona par w Polsce. Uważa się, że jest to już choroba cywilizacyjna. Często jedynym ratunkiem dla par, które nie mogą począć dziecka, jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Teraz do Sejmu trafił nowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności, który wprowadza pewne regulacje dotyczące procedury zapłodnienia in vitro. Wiadomo już, że projekt zakłada, że zapłodnieniu pozaustrojowemu będą mogły poddać się tylko małżeństwa oraz pary, które żyją w partnerskich związkach nieformalnych. Do tego nowy projekt ogranicza możliwość tworzenia większej liczby zarodków. Teraz jedynie 6 komórek jajowych będzie mogło być zapłodnionych. Jedynie w przypadku kobiet, które ukończyły 35. rok życia dozwolone będzie tworzenie większej liczby zarodków. Co bardzo istotne, zapłodnieniu in vitro będzie można się poddać dopiero wtedy, gdy wszystkie inne metody leczenia bezpłodności przez 12 miesięcy nie przyniosą żadnych pozytywnych skutków. W nowym projekcie pojawił się także zapis dotyczący przekazania zarodków na rzecz anonimowej biorczyni. Będzie to możliwe, gdy zostanie stwierdzone podobieństwo biorców zarodka z dawcami.

Zobacz też: Urodziła nie swoje dziecko. Kto pomylił próbki in vitro w Policach? WIEMY!

Szczegóły nowej ustawy o leczeniu niepłodności

Ważny fragment nowego projektu ustawy dotyczy niszczenia zarodków, które są zdolne do prawidłowego rozwoju. Otóż projekt zakazuje takich praktyk i nakłada za to karę pozbawiebnia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Według zpisu, zarodek, który jest zdolny do prawidłowego rozwju to taki, którego tempo i sekwencja podziału komórek, stopień rozwoju odnoszący się do jego wieku, a także budowa morfologiczna wskazują na duże szanse w prawidłowym rozwoju. Taki zarodek nie może mieć stwierdzonych żadnych wad.

Ciekawy jest również fakt, że osoba, która urodziła się dzięki metodzie in vitro będzie mogła poznać informacje dotyczące dawcy komórek lub zarodków, gdy skończy 18. rok życia. Dziecku zostaną przekazane takie informacje, jak rok oraz miejsce urodzenia dawcy, a także ważne informacje na temat stanu zdrowia.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki