Doniczka czy osłonka? Ulubiony ogrodnik zdradza, co wybrać, by kwiaty doniczkowe rosły jak szalone

i

Autor: Shutterstock Doniczka czy osłonka? Ulubiony ogrodnik zdradza, co wybrać, by kwiaty doniczkowe rosły jak szalone

Dom i ogród

Doniczka czy osłonka? Ulubiony ogrodnik radzi, co wybrać, by kwiaty rosły jak szalone

2023-04-18 5:01

Czy kwiaty lepiej rosną w doniczce czy w osłonce? Czym różni się osłonka od doniczki? Jak dopasować osłonkę do doniczki? To częste pytania, które zadają sobie miłośnicy kwiatów doniczkowych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin w domu. Jednak nie tylko oni mają problem z wyborem odpowiedniego pojemnika na kwiaty, dlatego Ulubiony ogrodnik radzi, co wybrać.

Praktyczna doniczka czy piękna osłonka? Wielu miłośników roślin doniczkowych staje przed tym trudnym wyborem. Z jednej strony osłonki, które urzekają kształtem, kolorami i materiałem, z którego są zrobione z drugiej troska o dobro kwiatów. Czy da się to połączyć? Sprawdź, rady Ulubionego ogrodnika.

Doniczka a osłonka - jaka jest różnica?

Podstawowa różnica pomiędzy doniczką a osłonką polega na drenażu. Doniczka jest wyposażona w otwory, które odprowadzają nadmiar wody. Osłonka nie ma otworów odpływowych i służy raczej do dekoracji i wyeksponowania atutów rośliny.

Doniczka czy osłonka? Ulubiony ogrodnik radzi, co wybrać, by kwiaty rosły jak szalone

Jeśli stoimy przed wyborem – doniczka czy osłonka, Ulubiony ogrodnik radzi – wybierz doniczkę.

- Jeśli stoisz przed dylematem wyboru doniczki lub osłonki, zdecydowanie nakłaniam do wyboru doniczek. NIE osłonek, a doniczek! Przezorny zawsze ubezpieczony. Jeżeli masz tendencję do przelewania, nie panujesz nad tym, nie dbasz o ilość wody i lejesz bez umiaru, to unikaj osłonek jak ognia. Wybierz doniczkę z podstawkę – radzi na Instagramie Wojciech Wardecki (znany jako Ulubiony ogrodnik) i dodaje - Bez dziurki nie ma zabawy! Dziurka ma ogromne znaczenie, bo przez nią może odpłynąć nadmiar wody wlanej do doniczki! To dzięki niej zmniejsza się ryzyko przelania roślin, zalania systemu korzeniowego i jego gnicia.

Czy można sadzić rośliny w osłonkach? Ulubiony ogrodnik ma dobrą radę

Wiele osób zastanawia się, czy mimo braku drenażu można posadzić rośliny w osłonkach, które często są znacznie ładniejsze niż doniczki. Oczywiście, niektóre rośliny będą rosły dobrze bezpośrednio w doniczce, jednak pod warunkiem, że będziemy je podlewać z aptekarską dokładnością. Jednak Ulubiony ogrodnik ma radę, dla tych, którzy chcą wybrać osłonkę.

- Wykonaj dziurkę odpływową w dnie. W przypadku plastikowych osłonek zadanie jest łatwe bo wystarczy wkrętarka lub gorący pręt, którym wypalisz dziurkę. W przypadku ceramicznych, glinianych czy metalowych osłonek, zadanie jest trudniejsze. Musisz sięgnąć po specjalne wiertła i robić to bardzo ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Ostatecznie w wypadku osłonek, możesz także wpuścić w nie doniczkę, ale w taki sposób, aby wisiała w powietrzu i nie dotykała dnia. Dzięki temu będzie miejsce na wypłynięcie nadmiaru wody, a doniczka nie będzie w niej cały czas zamoczona – pisze Ulubiony ogrodnik na Instagramie.

ZOBACZ TEŻ: Jak często podlewać domowe kwiaty? Dzięki tej ściągawce już nigdy nie przelejesz i nie wysuszysz roślin doniczkowych

Sonda
Hodujesz kwiaty w osłonkach czy doniczkach?
Festiwal Roślin w Rzeszowie
Nasi Partnerzy polecają