Dziwaczki jalapa – korowe kwiaty do ogrodu

i

Autor: Shutterstock Dziwaczki jalapa – korowe kwiaty do ogrodu

Piękny ogród

Fenomenalne kwiaty do ogrodu. Dziwaczek kwitnie w rożnych kolorach, otwiera się wieczorem i oszałamiająco pachnie. Kiedy sadzić i jak o niego dbać?

2022-08-18 16:14

Dziwaczek jalapa to niesamowity kwiat, który warto mieć w swoim ogrodzie. Jest przepiękny, łatwy w uprawie i kwitnie prze całe lato w różnych barwach. Niekiedy jeden kwiat ma dwa kolory płatków. Dziwaczki fascynują ogrodników i miłośników swoimi niezwykłymi właściwościami. Każdy, pojedynczy kwiat otwiera się dopiero wieczorem lub w nocy, obłędnie pachnie i żyje tylko jeden dzień. W jego miejsce pojawia się kolejny. Jak dbać o dziwaczki? Kiedy siać i sadzić te kwiaty?

Dziwaczek jalapa nazywany to jeden z przepięknych kwiatów ogrodowych, który kwitnie całe lato. Roślina wieloletnia pochodząca z Meksyku w naszym klimacie jest raczej jednoroczna. Na szczęście dziwaczek sam się rozsiewa dlatego można cieszyć się nim każdego roku. Roślina ma ma charakterystyczne ciemnozielone, duże, sercowate liście, które już same w sobie są ładne ale to, co zachwyca najbardziej, to kwiaty w rozmaitych kolorach. Ich intensywne barwy często stanowią największą ozdobę rabaty.

ZOBACZ TEŻ: Wrzos. Piękny kwiat do doniczki i do ogrodu. Będzie długo kwitł, jeżeli użyjesz właściwej ziemi! Poznaj wszystkie jego sekrety

Dziwaczek. Kolory kwiatów i zapach. Kiedy kwitną dziwaczki?

Dziwaczek jest jednym z najbardziej zaskakujących kwiatów. Prawdopodobnie jego nazwa pochodzi właśnie od jego właściwości. Kwiat kwitnie w rożnych kolorach. Najpopularniejsze są odmiany różowe. Jednak mogą mieć także kolor żółty, pomarańczowy czy czerwony. Ciekawie prezentują się także dwubarwne, paskowane i nakrapiane gatunki. Jednak bywa i tak, że jednodniowy kwiat potrafi zmienić swój kolor. W miejscu żółtego pojawia się różowy. Natomiast żółte kwiaty dziwaczków mają fluorescencyjne właściwości i w nocy lekko świecą. Dziwaczki kwitną całe lato ale otwierają się wyłącznie późnym popołudniem i wieczorem. Zamykają się już następnego dnia rano. Wieczorem także można poczuć ich niesamowity zapach dlatego warto posadzić je w miejscu obok którego wypoczywamy w ogrodzie. Ważne jednak, by w pobliżu nie było dzieci. Dziwaczki są trujące.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Uważaj, by nie najeść się szaleju! Pozbawił życia Sokratesa. Jakie trujące rośliny rosną w Polsce?

Dziwaczek. Kiedy siać i sadzić kwiaty?

Dziwaczki wysiewa się w marcu w ciepłym inspekcie. Następnie kwiaty się pikuje, w maju wysadza na stałe miejsce. W maju można także wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu ale takie rośliny kwitną później. Jeśli nie mamy możliwości przygotowania rozsady dziwaczków, możemy kupić gotowe sadzonki i także posadzić je w maju. Bardzo często dziwaczek raz posadzony w ogrodzie, pojawia się w nim każdego roku ponieważ sam się rozsiewa przez co bywa także inwazyjny.

Dziwaczek. Jak dbać o kwiaty?

Dziwaczek to niewymagająca roślina ogrodowa, z którą poradzi sobie każdy. Jedyne czego potrzebują dziwaczki to słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzna i lekko wilgotna ziemia. Kwiaty przyjmą się także w półcieniu. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu. Jeśli chcemy żeby obficie kwitły warto systematycznie zasilać je nawozami do roślin kwitnących.

NIE PRZEGAP: Ten kwiat ma wspaniałe właściwości. Jeżówka czyni ogród bajkowym a herbatka z tej rośliny wzmacnia odporność

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Tańczące z promocjami 11.08.22
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE