Petunie i surfinie zakwitną nawet w grudniu. Genialny patent. Sprawdź, jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę

i

Autor: Wolfgang Eckert/Pixabay Petunie i surfinie zakwitną nawet w grudniu. Genialny patent. Sprawdź, jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę

Lato w środku zimy

Petunie i surfinie zakwitną nawet w grudniu. Genialny patent. Sprawdź, jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę

2022-09-20 14:50

Choć większości z nas petunie i sfrunie kojarzą się z latem, to te rośliny mogą cieszyć nasze oczy znacznie dłużej. Jeżeli mamy odrobinę miejsca w domu możemy je przechowywać przez zimę tak, by kwitły nawet w grudniu. Są także sposoby na to, by zimować surfinie i petunie, które zakwitną w przyszłym roku.

Surfinie i petunie wymieniamy jednym tchem jeśli chodzi o kwiaty balkonowe. Mimo, że większości osób wydaje się, że to rośliny jednoroczne, to śmiało można je przechowywać przez zimę, by cieszyć się nimi w kolejnym roku. Są także sposoby na to, by petunie zakwitły nawet w grudniu. Sprawdź, jak przezimować surfinie i petunie.

Jak przechowywać petunie i surfinie przez zimę?

Mimo, że zimowanie surfinii oraz petunii nie jest trudne, to znalezienie miejsca, w którym można przechowywać te kwiaty balkonowe przez zimę, może już takie być. Żeby rośliny odbiły wiosną trzeba je przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym jest około 10 stopni C. Czasami petunie dobrze znoszą także zimowanie w ciemniejszych pomieszczeniach, dlatego można spróbować przechowywać je w piwnicy lub garażu, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Zanim schowamy skrzynki lub donice z kwiatami, trzeba przyciąć pędy rośliny na długość 5 - 7 cm. Warto także sprawdzić w jakim stanie są petunie bądź surfinie i usunąć chore sadzonki. Później co 2-3 tygodnie sprawdzamy, czy ziemia w donicach nie wyschła za bardzo i w razie konieczności delikatnie podlewamy. Na przełomie lutego i marca przestawiamy kwiaty do cieplejszego pomieszczenia lub podnosimy temperaturę do 16 stopni i zaczynamy intensywniejsze podlewanie. Gdy nowe pędy surfinii/petunii urosną na około 5 cm możemy także rozpocząć nawożenie. W maju, kiedy będziemy mieć pewność, że nie będzie przymrozków, można ponownie wystawić kwiaty na balkon.

ZOBACZ TEŻ: Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować urocze kwiaty balkonowe

Surfinie i petunie. Co zrobić aby kwiaty balkonowe zakwitły w domu w grudniu?

Jeśli chcemy, by petunie lub surfinie zakwitły także w grudniu, trzeba je będzie przenieść do domu. W tym celu pod koniec września obcinamy gałązki kwiatów balkonowych o długości około 10 cm, usuwamy z nich szczytowe liście oraz kwiaty i zanurzamy w ukorzeniaczu do roślin miękkich. Następnie sadzimy w doniczce z lekkim podłożem (np. ziemia zmieszana z pisakiem w proporcjach 1:1). Kilka godzin przed obcięciem pędów trzeba solidnie podlać roślinę. Gotowe sadzonki przechowujemy w jasnym miejscu ale z dala od kaloryfera. Optymalna temperatura to około 16 stopni. Ukorzenianie potrwa około 30 dni. Po tym czasie można przenieść kwiaty na parapet. Ważne jest utrzymywanie umiarkowanej wilgoci gleby. Przy podlewaniu nie moczymy liści. W okolicach grudnia kwiaty powinny zakwitnąć.

Sonda
Przechowujesz surfinie/petunie przez zimę?

Surfinie to jedne z wielu pięknych kwiatów balkonowych. W galerii poniżej znajdziesz 10 roślin, które ozdobią taras

Efektowny trend: wiszące kwiaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE