Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

i

Autor: Shutterstock Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

Jak się pozbyć szkodników?

To moja niezadowna broń do walki z ćmą bukszpanową. Sięgam po niego, gdy inne zawodzą. Po 72 godzinach robaki padają martwe. Wiosenny oprysk na ćmę bukszpanową

2024-04-11 13:46

Ćma bukszpanowa niszczy krzewy bukszpanu. To wyjątkowo oporny szkodnik, który potrafi doprowadzić do całkowitego obumarcia krzewu bukszpanu. Nie ma wielu skutecznych sposobów walki z ćmą bukszpanową, a szkodniki te są wyjątkowo trudne do wyeliminowania. Kiedy wszystkie sposoby zwalczenia ćmy bukszpanowej zawodzą to sięgam po broń ostateczną. To intensywny oprysk, który powoduje, że larwy ćmy bukszpanowej padają martwe w przeciągu 3 dni.

Mieszam z wodą i pryskam bukszpan. Naturalny oprysk na ćmę bukszpanową 

Pierwsze osobniki ćmy bukszpanowej pojawiają się na krzewach już wczesną wiosną. Kwiecień to idealny miesiąc na pierwsze opryski przeciwko tym szkodnikom. Wiele osób myśli, że ćma bukszpanowa atakuje jedynie bukszpan. To prawda, że owady te upodobały się krzewy bukszpanu, ale mogą występować również na trzmielinie oraz na ostrokrzewie. Ćma bukszpanowa to niewielkie gąsienice, które z czasem przeistaczają się w owady. Cechą charakterystyczną występowania ćmy bukszpanowej są białe, wełniste powłoki przypominające pajęczą sieć. Ćma bukszpanowa to gatunek szkodnika, który do Europy przywędrował z Azji, najpewniej podczas transportu. Naturalnym sposobem zwalczania ćmy bukszpanowej jest oprysk z octu. Wymieszaj klasyczny ocet spirytusowy z wodą w stosunku 1:10, możesz dodać również kilka łyżek oleju rzepakowego. Tak przygotowaną mieszanką obficie spryskaj bukszpan. Po około 30 minutach porządnie opłucz krzew silnym strumieniem czystej wody.

Moja ostateczna broń do walki z ćmą bukszpanową. Po niej szkodniki padają trupem

Wśród najskuteczniejszych, kupnych preparatów na ćmę bukszpanową wymienia się te, które zawierają bakterie Bacillus thuringiensis. To najsilniejszy, naturalny wróg wielu szkodników. Bakteria ta zasiedla przewody pokarmowe szkodników poprzez przyłączenie się do białek receptorowych na powierzchni komórek jelitowych owadów. Tam wytwarzane są białka toksyczne dla gąsienic. Zaatakowane w ten sposób szkodni umierają w ciągu maksymalnie 3 dób. Bacillus thuringiensis jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Wybierając kupny oprysk na mszyce upewnij się, czy w składzie jest właśnie bakteria Bacillus thuringiensis. 

Niewymagające kwiaty na balkon. 10 kwiatów łatwych w uprawie, które kwitną całe lato

Listen on Spreaker.
"Jak zrobić fajne urodziny dla dziecka w domu?" - Królowe Matki odc. 8

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki