Tylko ten oprysk zadziała na ćmę bukszpanową. Spetryfikuje larwy i zabije je w 3 dni. Bukszpan w końcu będzie mógł swobonie rosnąć

2025-05-24 10:04

Ćma bukszpanowa to prawdziwie utrapienie. Pojawia się znikąd i atakuje rośliny. Najczęściej możesz znaleźć ją w bukszpanie, ostrokrzewie oraz laurowiśni. Atak ćmy bukszpanowej jest groźny dla roślin i może je całkowicie ogołocić. Walką z ćmą bukszpanową to przede wszystkim opryski oraz mechaniczne usuwanie larw. Zdaniem wielu ogrodników nie ma skuteczniejszego oprysku na ćmę bukszpanową od tego.

Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

i

Autor: Shutterstock Tak wygląda ćma bukszpanowa

Moja ostateczna broń do walki z ćmą bukszpanową. Po niej szkodniki padają trupem

Wśród najskuteczniejszych, kupnych preparatów na ćmę bukszpanową wymienia się te, które zawierają bakterie Bacillus thuringiensis. To najsilniejszy, naturalny wróg wielu szkodników. Bakteria ta zasiedla przewody pokarmowe szkodników poprzez przyłączenie się do białek receptorowych na powierzchni komórek jelitowych owadów. Tam wytwarzane są białka toksyczne dla gąsienic. Zaatakowane w ten sposób szkodni umierają w ciągu maksymalnie 3 dni. Bacillus thuringiensis jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Wybierając kupny oprysk na mszyce upewnij się, czy w składzie jest właśnie bakteria Bacillus thuringiensis. 

Co zrobić, aby ćma bukszpanowa nie atakowała roślin?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny gatunek motyla, który w ostatnich latach stał się poważnym zagrożeniem dla bukszpanów w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Pochodzi z Azji Wschodniej, a konkretnie z Chin, Korei i Japonii, skąd prawdopodobnie została zawleczona do Europy wraz z transportem roślin. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w Niemczech w 2006 roku, a następnie szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje, w tym Polskę.

Ćma bukszpanowa jest groźna, ponieważ jej larwy żerują na liściach bukszpanu, prowadząc do jego osłabienia, a w konsekwencji nawet do obumarcia. Larwy są bardzo żarłoczne i potrafią w krótkim czasie ogołocić całe krzewy z liści. Dodatkowo, ćma bukszpanowa ma kilka pokoleń w ciągu roku, co oznacza, że może atakować bukszpany przez cały sezon wegetacyjny.

Aby przeciwdziałać atakom ćmy bukszpanowej, można stosować różne metody. Jedną z nich jest regularne monitorowanie bukszpanów pod kątem obecności larw i jaj. W przypadku zauważenia szkodników, można je usuwać ręcznie lub stosować preparaty owadobójcze. Dodatkowo, można stosować pułapki feromonowe, które wabią samce ćmy bukszpanowej, ograniczając ich rozmnażanie. Ważne jest również dbanie o kondycję bukszpanów, poprzez regularne nawożenie i podlewanie, co zwiększa ich odporność na ataki szkodników.

Super Express Google News
Quiz o kwiatach. Test, który sprawdzi, czy Twoja wiedza rozkwitła, czy jednak te rośliny to wciąż tajemniczy ogród
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kwiat, który jest symbolem miłości i ma czerwone płatki?
Polska na ucho
Lekcja życia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki