Te leki zniknęły z aptek w sierpniu 2022 r. Część już nie wróci do sprzedaży

i

Autor: Getty Images

Z aptek znikają leki, które nie mają zamienników!

W aptekach brakuje leków? Tych leków już nie kupisz

2022-08-23 19:12

Leki przeciwcukrzycowe, antybiotyki, kardiologiczne, alergiczne czy te stosowane przy hormonalnej terapii zastępczej znikają z aptek. Coraz dłuższa jest lista leków, których już nie dostaniemy w aptekach. Pełny wykaz leków zagrożonych dostępnością od 1 września. Lista!

Portal gdziepolek.pl co miesiąc publikuje listę leków, których brakuje w aptekach. Jest na niej już 37 pozycji a w czerwcu było 39. Wśród nich znajdują się antybiotyki dla dzieci w formie proszków i granulatów do sporządzenia zawiesiny, m.in. Augmentin ES oraz Amoksiklav ES. Powoli jako krytyczne możemy określić braki leków redukujących nadwagę i przeciwcukrzycowych. Niedostępny jest lek o nazwie Mysimba wskazany do stosowania jako uzupełnienie diety o obniżonej kaloryczności i przy zwiększonej aktywności fizycznej w celu obniżenia masy ciała. Brakuje także leków stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej (cała marka Systen). Dokuczliwe dla pacjentów korzystających z pomocy psychiatry są braki leków z przeciwdepresyjnym bupropionem (Welbox i Wellbutrin XR) oraz przeciwpsychotycznym chlorprotiksenem. Innym ważnym lekiem obecnie już niedostępnym w żadnej polskiej aptece jest Ozempic stosowany w leczeniu cukrzycy. Brak produktów do żywienia niemowląt z alergiami pokarmowymi i wymagającymi specjalistycznego żywienia.

Jak informuje portal liczba brakujących leków utrzymuje się na wysokim poziomie. Niewielki spadek deficytów w stosunku do czerwca wynika niestety w części nie z powrotu leków do aptek, ale z decyzji producentów o całkowitym zaprzestaniu ich dystrybucji w Polsce.

Od 1 września obowiązywać będzie nowa lista produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zawiera 178 pozycji.

Pełny wykaz leków zagrożonych dostępnością od 1 września 2022 r. znajduje się w OBWIESZCZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 12 sierpnia 2022 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Leki wycofane z obrotu na stałe

— Alfadiol — lek zawierający syntetyczną pochodną witaminy D (alfakalcydol), przepisywany osobom, borykającym się z chorobami nerek — został on wycofany z portfolio producenta (GSK); brak zamiennika;

— Mytelase — lek stosowany w leczeniu miastenii, choroby autoimmunologicznej charakteryzującej się nużliwością mięśni — dystrybutor (Sanofi) nie zamierza dystrybuować już tego produktu; brak zamiennika;

— Butapirazol (czopki oraz maść) — lek przeciwbólowy stosowany w stanach zapalnych o różnym pochodzeniu;

— Pravator — lek stosowany przy obniżaniu cholesterolu oraz profilaktyce chorób serca;

— Atenolol Sanofi — lek przepisywany w leczeniu m.in. nadciśnienia tętniczego;

— Clatra — lek przeciwalergiczny dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Wykaz leków deficytowych

— Saxenda — lek wspomagający utratę masy ciała;

— Victoza — lek przeciwcukrzycowy;

— Trulicity — lek nowej generacji wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2;

— Androcur — lek hormonalny stosowany m.in. w leczeniu hirsutyzmu u kobiet czy nowotworu prostaty u mężczyzn;

— Atossa — lek przeciwwymiotny stosowany u pacjentów onkologicznych oraz po operacjach;

— Welbox i Wellbutrin XR — leki zawierające bupropion, pomocny w leczeniu m.in. depresji;

— Augmentin ES oraz Amoksiklav ES — antybiotyki pediatryczne.

Pijany kierowca zaproponował łapówkę. Wszystko się nagrało!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki