Walizka pełna zdrowia

i

Autor: Shutterstock

Senior Śląski: Walizka pełna zdrowia

2015-06-15 4:00

Czy leczymy przewlekłą chorobę, czy też mamy końskie zdrowie, nie powinniśmy wyjeżdżać bez podręcznej apteczki. Nawet jeśli wybieramy się tylko na weekend, pamiętajmy o podstawowych lekach.

Taki zestaw potrzebny jest nam, jeśli chcemy mieć spokojną głowę i móc skupić się tylko na błogim relaksie. Dzięki niemu będziemy mogli samodzielnie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej albo ulżyć sobie w przypadku nagłego bólu.

Pierwsza pomoc pod ręką

Podstawą naszej wakacyjnej apteczki powinna być woda utleniona (lub inny preparat do stosowania na rany i otarcia w celu ich odkażenia). Warto na wyjazd zabrać preparat wyposażony w wygodny wąski dozownik lub taki z pompką - dzięki temu nie tylko nie wylejemy zbyt wiele, ale również zapewni nam precyzję w działaniu. Oprócz tego będziemy potrzebowali dwóch rodzajów plastrów - z opatrunkiem i bez, a także jałowych gazików, maści ze środkiem łagodzącym, nożyczek i pęsety. Warto mieć również preparat ochronny na odciski albo specjalne plastry. W apteczce nie powinno również zabraknąć wypróbowanych przez nas wcześniej środków przeciwbólowych, na biegunkę, leków na objawy przeziębienia i grypy. Spakujmy również aspirynę lub accard - to środki pierwszej pomocy w przypadku zawału.

Obecność obowiązkowa

Jeśli na co dzień przyjmujemy lekarstwa, to nie możemy wyjeżdżać bez nich. To pozycja obowiązkowa na naszej liście "do spakowania", razem z dokumentami i książeczką zdrowia. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, to na wszelki wypadek zabierzmy ze sobą również recepty. Niektóre grupy leków (np. insulina) czasem bywają trudno dostępne, a kuracji nie wolno przerywać.

Warto również wziąć leki antyalergiczne (np. wapno i jeden z leków dostępnych bez recepty). Mogą być potrzebne, nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy na nic uczulenia. W wyniku użądlenia lub ukąszenia (a o to latem nietrudno) może wystąpić niebezpieczny dla zdrowia i życia odczyn, a wtedy każda chwila jest ważna. Do apteczki warto spakować również środki łagodzące podrażnienia, sól fizjologiczną do przemywania oczu i nosa - nanosimy ją bezpośrednio na śluzówkę lub za pomocą jałowych gazików. Przyda się również jednorazowa strzykawka - czasem bywa pomocna nawet przy wyjmowaniu kleszczy. Ale aby nie musieć korzystać z tego sposobu, lepiej zabrać ze sobą również preparaty odstraszające owady oraz środki, które pomogą złagodzić świąd, ból i pieczenie wywołane przez ukąszenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki