Jesteś panikarą? Zobacz, jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi myślami

2021-12-02 14:18
Stres
Autor: pixabay.com

Czy miewasz sytuacje, w których bardzo przejmujesz się czymś, co ma nastąpić? Jeśli uważasz się za „panikarę” mamy dla Ciebie kilka porad. Dzięki nim okiełznasz swoją nieustannie przejmującą się naturę i nauczysz się łagodzić stres dnia codziennego. Ponadto zaskakujące i wysoko stresujące sytuacje nie będą w stanie wybić Cię z rytmu. Zobacz jak dbać o swój dobrostan psychiczny.

W radzeniu sobie ze stresem pomóc powinna Ci odpowiednia organizacja dnia. Jeśli wcześniej zaplanujesz sobie najważniejsze do wykonania czynności, unikniesz dodatkowych stresów, związanych z robieniem czegoś istotnego na ostatnią chwilę, albo całkowitego braku przygotowania. W planach tych pamiętaj, aby uwzględniać właściwą ilość czasu na odpoczynek.

A jak spędzać czas wolny?

Zapewniaj sobie odpowiednią ilość snu. Poza tym staraj się swój wolny czas wypełnić ulubionymi aktywnościami. Niech część z nich będzie aktywnymi czynnościami – sport, aktywność fizyczna, taka jak spacer, czy może granie na instrumencie, malowanie. Poza takimi rozwojowymi zainteresowaniami, dbaj także o te mniej stymulujące. Obejrzyj w spokoju lekki film, weź gorącą kąpiel i zadbaj o przyjemny wieczór.

Dodatkowe sposoby

Kiedy doświadczasz nagłej sytuacji stresującej, zastosuj technikę uspokojenia oddechu. Nieważne jest tutaj tempo, lecz samo skupienie się na dość powolnym i wyraźnym odróżnianiu wdechu i wydechu.

Inną metodą może być skupianie się na obserwacji jakiegoś prostego przedmiotu. Przykładowo idąc parkiem, oglądaj gałęzie drzew lub chodnik przemijający pod Twoimi nogami. Skup się tylko i wyłącznie na tym jednym aspekcie, do momentu aż stres odpuści.

Opisane wyżej metody pozwolą Ci zapanować nad naturą „panikary”. Dzięki dbaniu o swój dobrostan fizyczny i przede wszystkim psychiczny, unikniesz nawracającego stresu i trudnych dla Twojego umysłu negatywnych myśli. Nigdy nie pozbędziemy się stresu całkowicie z naszego życia, jednak warto jest nauczyć się sobie z nim radzić.

Sonda
Czy Polacy żyją w coraz większym stresie?
Natsu - kiedyś i dziś