związek para seks

i

Autor: Getty Images

Samopoznanie a związek. Jak ważna jest świadomość w bliskiej relacji?

2021-12-14 12:52

W wielu miejscach możemy znaleźć prężnie rozprzestrzeniającą się wiedzę psychologiczną. Specjaliści starają się ją szerzyć, aby ułatwić codzienne życie jak największej ilości ludzi. Jednymi z ciekawszych, a jednocześnie ważnych dla nas w codzienności zagadnień, jest świadomość i samopoznanie. Podkreśla się bowiem to, jak ważna jest znajomość siebie i swoich stanów psychicznych. Zjawiska te odgrywają też ważną rolę w związkach romantycznych. Zobacz, dlaczego tak się dzieje.

Świadomość swoich stanów emocjonalnych w różnych sytuacjach ułatwia nam obiektywne patrzenie na osobiste kwestie. Jeśli zezłościsz się, możesz dać uczuciom przeminąć, ponieważ wiesz co tak Cię rozzłościło. Może to być przykładowo błahostka, którą przeżywasz wewnętrznie, pomimo braku obiektywnych negatywnych skutków tej właśnie małe sprawy. Podobnie znajomość stanów emocjonalnych ma się do związków. Nasz psychiczny dobrostan bezpośrednio wpływa na bliskie relacje i ich jakość. Dzięki komfortowi dobrej znajomości siebie, partner również będzie miał łatwiejszy dostęp do Twoich wewnętrznych przeżyć. Wtedy bowiem dużo łatwiej będzie Ci otwarcie komunikować swoje potrzeby i emocje.

Samoświadomość pomaga nam w rozwoju siebie jako osoby, ale również jako partnerki. Dzięki wysokiej świadomości siebie i dynamiki Waszej relacji, coraz lepiej będziesz w stanie radzić sobie z nawet najmniejszymi konfliktami. Dobra znajomość swojej psychiki, ale także psychiki Twojego partnera, ułatwi Wam odnajdywanie kompromisów, co bezpośrednio poprawi jakość Waszej relacji.

Sonda
Jaki jest Twój status związku?
M jak miłość. Aneta załatwi Argasińskiego! Wygarnie mu jakim jest zboczeńcem, ale dostanie się nie tylko ordynatorowi
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany