11 listopada w Tarnowie. Uroczystości patriotyczne, Wielkie Dionizje i Bieg Sokołów

2019-11-07 11:25 Adrian Teliszewski
Grób Nieznanego Żołnierza w Tarnowie
Autor: Adrian Teliszewski Miejsce, gdzie najczęściej odbywają się tarnowskie uroczystości patriotyczne. Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1931 roku i upamiętnia wszystkie nieznane ofiary walk o niepodległość.

W tym roku program obchodów Święta Niepodległości w Tarnowie jest wyjątkowo bogaty. Odbędą się aż dwie uroczystości patriotyczne, jedna tradycyjnie pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a druga na cmentarzu w Mościcach. Przez miasto przejdzie orszak winny, który zainauguruje Wielkie Tarnowskie Dionizje. Z kolei fani wysiłku fizycznego zmierzą się z 3-kilometrową trasą w ramach Biegu Sokołów.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00, Mszą św. w mościckim kościele NMP Królowej Polski. Po zakończeniu religijnej celebry, na cmentarzu w Mościcach zostanie zaprezentowana inscenizacja historyczna pod tytułem: "Do wolności". W samo południe zaplanowano uroczystości przed Grobem-Mauzoleum, zlokalizowanym na zachodniej nekropolii Tarnowa.

O godz. 15.00 w katedrze rozpocznie się kolejna Msza Św. Po niej zostaną złożone wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 11 listopada Tarnów zyska nowy pomnik. Podobizna Józefa Piłsudskiego stanie przed budynkiem delegatury Urzędu Wojewódzkiego, przy al. Solidarności. Ostatnim akordem miejskich obchodów będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przed teatrem im. Ludwika Solskiego. 

11 listopada świętują również winiarze. Punktualnie o godz. 11.11 po Starym Mieście ruszy barwny korowód przedstawicieli tego fachu. Do godz. 15.00 na Placu Kazimierza będzie odbywał się kiermasz, połączony z prezentacją winiarskich produktów.  

Z kolei fani sportu spotkają się na stadionie przy ulicy Piłsudskiego. 3-kilometrowa trasa Biegu Sokołów w tym roku prowadzi przez bieżnię obiektu i drogę w okolicy ogródków działkowych. Początek o godz. 11.11. Wcześniej swoje zawody rozegrają dzieci, a serię startów rozpocznie bieg integracyjny "Razem do celu", dedykowany osobom z niepełnosprawnościami.