Bochnia. 19-latek zniszczył zabytkową figurkę Matki Boskiej. Zdumiewający powód

2021-10-04 7:51
Bochnia. 19-latek zniszczył zabytkową figurkę Matki Boskiej. Zdumiewający powód
Autor: KPP Bochnia Zniszczona figurka z parku Uzbornia w Bochni.

Policja zatrzymała wandala, który kilka miesięcy temu w parku Uzbornia w Bochni zniszczył figurkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Sprawcą okazał się 19-letni mieszkaniec Bochni. Nastolatek przyznał się do chuligańskiego wybryku i opisał funkcjonariuszom przebieg zdarzenia. Powód dla którego zabytkowa figura została zniszczona jest zdumiewający.

W maju tego roku w parku Uzbornia w Bochni doszło do  zniszczenia figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Posąg ufundowany przez Marię Maiss – żonę ówczesnego burmistrza Bochni – jako podziękowanie za ocalenia dziecka został bezceremonialnie zrzucony z cokołu na ziemię i doznał poważnych uszkodzeń. Po kilku miesiącach policjantom z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni udało się znaleźć i zatrzymać sprawcę tego chuligańskiego wybryku. Pod koniec września wpadł on w ręce mundurowych. Wandalem okazał się 19-letni mieszkaniec Bochni, który przyznał się do zniszczenia figurki, a podczas przesłuchania zdradził motywy swojego postępowania. Nastolatek zrzucił figurę Matki Boskiej z cokołu, ponieważ... chciał się popisać przed kolegami, animuszu dodał mu natomiast wypity wcześniej alkohol.

PRZECZYTAJ: Poważny wypadek radiowozu pod Tarnowem. Co z policjantami? [ZDJĘCIA]

19-latek usłyszał zarzut zniszczenia cudzej rzeczy za co grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Sąd może również nałożyć na niego obowiązek naprawienia wyrządzonych szkód. A te nie są wcale małe. Po zniszczeniu figury w Internecie powstała zbiórka na przeprowadzenie renowacji zabytku. Koszt oszacowano na 10 tysięcy złotych. Sama figura powstała około 1880 roku, 30 lat po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

ZOBACZ: Wypadek w Stróżach. Dostawczak staranowany przez ciężarówkę [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy kary za wandalizm powinny być bardziej surowe?
Afera z filmem "Dziewczyny z Dubaju". Doda i Maria Sadowska wykorzystane?