Wandalizm w Bochni. Zepchnęli Matkę Bożą z cokołu. "Stała od 1880 roku, nie zniszczyli jej nawet hitlerowcy"

2021-05-11 12:22
Wandalizm w Bochni. Zepchnęli Matkę Bożą z cokołu. Stała od 1880 roku, nie zniszczyli jej nawet hitlerowcy
Autor: Marek Rudnik/FB Zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej została zrzucona z cokołu na ziemię, przez co doznała poważnych uszkodzeń.

W Bochni w parku Uzbornia wandale zdewastowali zabytkową figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Posąg został zrzucony z cokołu na ziemię, przez co doznał poważnych uszkodzeń. Trwa zbiórka na jego renowację. Sprawę nagłośnił członek zarządu powiatu bocheńskiego Marek Rudnik, który w mocnych słowach odniósł się do sprawców tego aktu wandalizmu. - Rękami "bandy degeneratów moralnych" zdewastowana została zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z kapliczki w lasku Uzbornia. (...) Nie zniszczyli jej nawet niemieccy hitlerowscy najeźdźcy w czasie II wojny światowej... - napisał na swoim FB Marek Rudnik.

W Bochni wandale zdewastowali figurę Matki Bożej 

Sprawę dewastacji w parku Uzbornia nagłośnił w mediach społecznościowych członek zarządu powiatu bocheńskiego Marek Rudnik. Ofiarą chuliganów padła zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która została zrzucona z cokołu na ziemię i jest poważnie uszkodzona. Figura została postawiona około 1880 roku (ok. 30 lat po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny), jako wyraz wdzięczności za uratowanie dziecka, a w 2013 roku odnowiono ją dzięki staraniom bocheńskiego magistratu. Marek Rudnik zauważył, że figury nie zniszczyli nawet hitlerowcy okupujący Polskę w czasie II wojny światowej i w mocnych słowach odniósł się do sprawców tego aktu wandalizmu, nazywając ich "bandą degeneratów moralnych". Sprawą zniszczenia posągu Matki Bożej zajmuje się policja, a w internecie trwa zbiórka pieniędzy na renowację zdewastowanej figury. Wsparło ją już prawie 120 osób, a do zakończenia zbiórka potrzeba jeszcze około 3 500 złotych. 

PRZECZYTAJ: Nie żyje asp. sztab. Marek Kokot. Miał 45 lat. Sądeccy policjanci w żałobie

ZOBACZ: Tarnów. Bezpaństwowiec zatrzymany po opuszczeniu więzienia. Nie miał obywatelstwa, bo jego kraj już nie istnieje [ZDJĘCIA]

Strzelanina w szkole w Kazaniu. Masakra w rosyjskim gimnazjum