Czchów. Żmija ugryzła nastolatka! Śmigłowiec ratowniczy zabrał go do szpitala

i

Autor: Andre Costargent/cc0/pixabay Ukoszenie żmii może skończyć się nawet śmiercią

Czchów. Żmija ugryzła nastolatka! Śmigłowiec ratowniczy zabrał go do szpitala

2020-06-26 13:27

Trzynastoletni chłopiec z Czchowa został pogryziony przez żmiję. Na stadionie sportowym w tej miejscowości lądował śmigłowiec ratowniczy, który zabrał poszkodowanego do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimu. Ukąszenie żmii zygzakowatej w najbardziej drastycznych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Spis treści

  1. Chłopiec pogryziony przez żmiję
  2. Zwierzęta też są zagrożone
  3. Jad żmii - jak działa?

Chłopiec pogryziony przez żmiję

Jak opisuje portal informatorbrzeski.pl, do ukąszenia trzynastoletniego chłopca z Czchowa doszło w czwartek (25 czerwca) około godz. 13.00. Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec ratowniczy, który zabrał go do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Wcześniej chłopiec został przewieziony przez strażaków z OSP Czchów z ośrodka zdrowia na stadion, gdzie wylądowała maszyna LPR-u.

– Żmija ukąsiła 13-to letniego chłopca z Czchowa. Rzeczywiście przyleciał po niego śmigłowiec LPR, jednak z miejscowego ośrodka zdrowia do śmigłowca transportowali go swoim samochodem (podobno brak było wolnej karetki!!!) strażacy OSP Czchów, a lądowisko dla śmigłowca zabezpieczali druhowie z OSP Jurków – powiedział portalowi informatorbrzeski.pl prezes OSP Czchów Jerzy Wojakiewicz.

Zwierzęta też są zagrożone

Spotkanie ze żmiją zygzakowatą jest groźne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Zobacz jak wygląda pies po ukąszeniu przez węża.

Jad żmii - jak działa?


Najpierw o skutkach dla człowieka. Leśnicy podkreślają, że ukąszenie żmii nie jest szczególnie bolesne. Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych, ale ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach, bo jad działa głównie na układ nerwowy.

Dorosły, zdrowy człowiek ukąszenie żmij powinien przeżyć bez większych komplikacji. Ale… jest to też zależne od miejsca ataku, wyjątkowo groźne mogą być ukąszenia w twarz i szyję – to właśnie z tych miejsc jad najszybciej przemieści się do naszego krwiobiegu i może spowodować wzmożone toksyczne działanie.

Ukąszenia mogą być dużym zagrożeniem dla życia dzieci, bo toksyczność żmijowego jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Czyli im mniejsza waga, tym spotkanie ze żmiją jest groźniejsze. Jad tego węża jest też wyjątkowo niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Każdorazowo po ukąszeniu należy skonsultować się z lekarzem.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express.

Krakowska policja zatrzymała wandala niszczącego samochody

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki