KONTROWERSYJNE oświadczenia przed bierzmowaniem. Jest reakcja kurii diecezjalnej

KONTROWERSYJNE oświadczenia przez bierzmowaniem. Jest reakcja kurii diecezjalnej
Autor: Google Street View, István Kis/cc0/pixabay Kuria diecezjalna w Rzeszowie nie widzi problemu w zachowaniu proboszcza z Ropicy Polskiej.

Kuria diecezjalna w Rzeszowie zareagowała na budzące kontrowersje zachowanie proboszcza parafii w Ropicy Polskiej (gm. Gorlice). Duchowny zażądał od kandydatów do bierzmowania podpisania oświadczeń o niepopieraniu Strajku Kobiet i zobowiązania się do usunięcia z profili na Facebooku symboli tego ruchu. Kuria uważa, że w ten sposób duchowny pomógł dzieciom podjąć decyzję o przyjęciu sakramentu "nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy".

Kuria reaguje na sytuację w Ropicy Polskiej

Kuria diecezjalna w Rzeszowie zareagowała na budzące kontrowersje zachowanie proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej, który wymagał od kandydatów do bierzmowania podpisania oświadczenia o niepopieraniu Strajku Kobiet oraz zobowiązania się do usunięcia z facebookowych profili symboli tego ruchu. Kuria podkreśliła, że do sakramentu powinny przystępować tylko osoby, akceptujące "prawdy wiary i zasady moralności" głoszone przez Kościół katolicki. Co więcej, według przełożonych proboszcza, jego zachowanie pomogło młodym ludziom "podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie". Kuria nie wyraziła również woli ingerowania w zaistniałą sytuację, ponieważ za przygotowanie kandydatów do przyjęcia bierzmowania odpowiadają poszczególni proboszczowie. Zdaniem władz diecezji rzeszowskiej zadaniem proboszczów jest również "weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem".

PRZECZYTAJ: Tragedia w Strzelcach Małych. Lekarze walczą o życie 10-letniego Patryka. Trwa zbiórka na leczenie chłopca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pełna treść oświadczenia rzeszowskiej kurii diecezjalnej:

W związku z licznymi pytaniami i informacjami w mediach na temat przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej, gdzie proboszcz od trzech osób wymagał podpisania oświadczenia o niepopieraniu tzw. „strajku kobiet” oraz postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami wiary katolickiej, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej:

1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.

2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem.

3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.

ZOBACZ: Radny PiS ze Skrzyszowa na ławie oskarżonych. Oszukiwał staruszków? Chodzi o setki tysięcy złotych [ZDJĘCIA]

SPRAWDŹ: Tarnów. 101-letnia pani Zofia zaszczepiona przeciwko COVID-19. Zdradziła sekret na długowieczność

W Rzeszowie RUNĄŁ dach hali magazynowej. Wszystko przez ciężki ŚNIEG